-20% z kodem swieta-2021 -> Książka sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych (idealna również dla początkujących).

Unia Europejska nałożyła sankcje za cyberataki. Na czarnej liście jednostka z Korei Północnej – za skuteczny atak m.in. na polską Komisję Nadzoru Finansowego

04 sierpnia 2020, 15:01 | W biegu | komentarze 2

Umieszczenie złośliwego pliku na stronach KNF miało miejsce w 2017 roku. Europejska machina biurokratyczna mieli dość powoli, ale w końcu wymieliła sankcje. Jak czytamy:

Chosun Expo udzielił finansowego, technicznego lub materialnego wsparcia na rzecz serii cyberataków i ułatwił serię cyberataków, wywołujących poważne skutki, pochodzących spoza Unii i stanowiących zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw członkowskich, oraz cyberataków wywołujących poważne skutki dla państw trzecich, w tym cyberataków powszechnie znanych jako »WannaCry« oraz cyberataków przeciwko polskiej Komisji Nadzoru Finansowego oraz Sony Pictures Entertainment, a także kradzieży w cyberprzestrzeni z Bangladesh Bank i próby kradzieży w cyberprzestrzeni z Vietnam Tien Phong Bank.

We wstępie z kolei czytamy:

Środki ograniczające mogą być również stosowane w odpowiedzi na wywołujące poważne skutki cyberataki wymierzone przeciwko państwom trzecim lub organizacjom międzynarodowym, w przypadku gdy uznaje się to za konieczne do osiągnięcia celów wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa określonych w odpowiednich przepisach art. 21 Traktatu o Unii Europejskiej.

W tym kontekście oraz w celu zapobiegania nieustannym i coraz liczniejszym szkodliwym działaniom w cyberprzestrzeni, w celu zniechęcania do nich, ich powstrzymywania i reagowania na nie, w wykazie osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym zawartym w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/796 należy zamieścić sześć osób fizycznych i trzy podmioty lub organy.

Na czym konkretnie polegają sankcje? Nieco więcej można dowiedzieć się tutaj. W skrócie: zamrożenie środków finansowych, zamrożenie współpracy z osobami czy podmiotami, na które zostały nałożone sankcje.

–Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. vtt7

  Faktycznie mocno spóźnione. USA zidentyfikowały Chosun Expo JV i nałożyły sankcje na ten podmiot już w 2018 r. Co urzędnikom UE zajęło 2 lata dłużej?
  Inna sprawa dotyczy skuteczności tych sankcji – przecież przeobrażenie się Chosun Expo JV w inny podmiot nie stanowi problemu.

  Odpowiedz
  • Pawel

   Wydali, nieważne że nieskuteczne są ich działania. To jest UE na miarę naszych możliwości ;>

   Odpowiedz

Odpowiedz