[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Telewizory LG szpiegują swych użytkowników?

19 listopada 2013, 17:13 | Aktualności | komentarzy 6

Jak wynika z dogłębnych obserwacji jednego z użytkowników, telewizory LG Smart szpiegują nasze preferencje. Również wtedy, gdy opcja odpowiedzialna za zbieranie informacji zostanie wyłączona…

DoctorBeet opisał na swym blogu niepokojącą przygodę z LG Smart AD, czyli funkcją telewizorów LG odpowiedzialną za wyświetlanie reklam rzekomo skrojonych na nasze potrzeby…

Za zbieranie informacji o naszych preferencjach w menu telewizora odpowiedzialna jest domyślnie włączona opcja „Collection of watching info:”

Opcja zbierania informacji o naszych preferencjach

Opcja zbierania informacji o naszych preferencjach
źródło: doctorbeet.blogspot.co.uk

Niestety, brak jakichkolwiek wyjaśnień odnośnie rodzaju zbieranych informacji. Jak się okazało na podstawie analizy ruchu sieciowego, niezależnie od wybranego ustawienia telewizor przesyła do centrali niezaszyfrowane informacje przy każdym zdarzeniu zmiany kanału:

Gadatliwy LG Smart TV...

Gadatliwy LG Smart TV…
źródło: doctorbeet.blogspot.co.uk

Jak widać, przesyłana jest m.in. nazwa oglądanego kanału wraz z unikalnym ID urządzenia.

Co jeszcze bardziej niepokojące, telewizor próbuje również wysyłać informacje o zawartości (nazwy plików) przyłączanych do niego nośników USB!

Co do powiedzenia w całej sprawie miał producent zapytany o podejrzane zachowanie własnego urządzenia? Sami zobaczcie…

Good Morning

Thank you for your e-mail.

Further to our previous email to yourself, we have escalated the issues you reported to LG’s UK Head Office.

The advice we have been given is that unfortunately as you accepted the Terms and Conditions on your TV, your concerns would be best directed to the retailer. We understand you feel you should have been made aware of these T’s and C’s at the point of sale, and for obvious reasons LG are unable to pass comment on their actions.

We apologise for any inconvenience this may cause you. If you have any further questions please do not hesitate to contact us again.

Kind Regards

Tom
LG Electronics UK Helpdesk
Tel: 0844 847 5454
Fax: 01480 274 000
Email: cic.uk@lge.com
UK: [premium rate number removed] Ireland: 0818 27 6954
Mon-Fri 9am to 8pm Sat 9am-6pm
Sunday 11am – 5pm

– Wojciech Smol, (wojciech.smol<at>sekurak.pl)

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Czy teraz wasze SMART TV są już wystarczająco SMART?

  Odpowiedz
 2. Zakwa

  Odpowiedź LG jest więcej niż żałosna… ;/

  Odpowiedz
 3. MateuszM

  SMART reply ze strony LG :-).

  Chyba z ciekawości podłączę swojego TV (mam LG smart z przed roku) przez komputer i zobaczę co wysyła na mój temat. Raczej info o kanałach nie wyśle bo mam podłączony dekoder a do TV dochodzi sygnał przez HDMI ale może nie doceniam tego podłączenia. Bardziej martwią mnie pliku z USB.

  Odpowiedz
 4. OiSiS

  Testował ktoś może SMART TV od Samsunga? Teraz to w sumie się cieszę, że nie mam kamery w TV bo jeszcze fotki by poszły w świat. Sytuacja podobna jak u @MateuszaM czyli kablówka i podłączenie po HDMI ale czasami zdarza się wetknąć jakiegoś pendrive z avikiem/mp3 do TV.

  Odpowiedz
 5. Sławomir

  „unfortunately as you accepted the Terms and Conditions on your TV, your concerns would be best directed to the retailer.”

  a to małe chu… Podejście „jak już kupiłeś i zaakceptowałeś to nic nie możemy zrobić”…

  „We understand you feel you should have been made aware of these T’s and C’s at the point of sale, and for obvious reasons LG are unable to pass comment on their actions.”
  LG powinno wziąć odpowiedzialność za krzywą politykę, a nie zasłaniać się tym, że sprzedawca nie poinformował cie o czymś co może być dla kupującego istotne. Co za bzdura…

  Odpowiedz
 6. marioLLo

  To niedopuszczalne by jakiekolwiek dane (nawet nazwy plików) były przesyłane przez kogokolwiek gdziekolwiek bez naszej wiedzy. To my kupujemy urządzenie i mamy prawo do korzystania z niego ponieważ jest naszą własnością. Producenci nie powinni świadomie instalować oprogramowania które pozbawia nas czegokolwiek (jakichkolwiek danych) pachnie mi to wykorzystywaniem nas samych w celu osiągania wyższych zysków ale również dzielenia się danymi jeśli taka zajdzie potrzeba z osobami trzecimi np.: rządami, korporacjami na temat konkretnych ludzi.

  Odpowiedz

Odpowiedz