Rosyjska grupa APT „Midnight Blizzard” wykorzystuje pliki .rdp w kampanii malware, która umożliwia kradzież danych z dysków użytkowników oraz dystrybucję złośliwego oprogramowania w sieci ofiary. Atak polega na oszukaniu użytkownika, aby otworzył spreparowany plik .rdp, co skutkuje kradzieżą danych i potencjalnym zainfekowaniem innych urządzeń. Nasi pentesterzy natrafili na ślady tej…
Czytaj dalej »
W pracy z systemami Windows kluczowy jest dostęp do narzędzi umożliwiających zdalną administrację. Choć nowoczesne rozwiązania, takie jak PowerShell Remoting, dobrze spełniają te funkcje, ich wykorzystanie często jest ograniczone przez polityki bezpieczeństwa lub rozwiązania EDR (Endpoint Detection & Response – wykrywanie i reagowanie w punktach końcowych). W takich sytuacjach można…
Czytaj dalej »
W niniejszym artykule przyglądamy się szeroko zakrojonej kampanii przypisywanej północnokoreańskiej grupie APT. Atakujący wykorzystują technologie takie jak JavaScript i Python do przejmowania kontroli nad komputerem ofiary oraz eksfiltracji kluczowych informacji. Na celowniku przestępców znaleźli się programiści i firmy technologiczne. Uważajcie!
Czytaj dalej »
Piotr Rzeszut opisuje jak w prosty sposób można obezwładnić system kontroli dostępu bazujący na kartach MIFARE. Badacze znaleźli backdoor – zaszyty klucz w kartach pochodzących od jednego z producentów tańszych zamienników tych urządzeń.
Czytaj dalej »
Poniższe obrazki wydają się jednakowe; czy jesteś w stanie określić, czym się różnią? Przykład adwersarialny z wykorzystaniem FGSM, Źródło: TensorFlow, https://www.tensorflow.org/tutorials/generative/adversarial_fgsm?hl=pl Mam mocne przeczucie, że nie widzisz różnicy. Natomiast dla AI (sieci neuronowej) mogą to być dwa absolutnie różne obrazki; ten po lewej przedstawia pandę, a drugi – rzecz jasna –…
Czytaj dalej »
Windowsowy Menedżer zadań jest pierwszym narzędziem, po które sięgamy, gdy chcemy rozwiązać problem z działaniem danego programu. W Task Managerze możemy zobaczyć procesy systemu, uruchomione usługi i aplikacje, a także możemy nimi zarządzać w najbardziej podstawowym zakresie. Jeśli chcielibyśmy precyzyjnie ustalić szczegóły działania programów, np. przejrzeć listę zasobów przydzielonych do…
Czytaj dalej »
Autoruns z pakietu Sysinternals skanuje system, w tym rejestr i foldery systemowe, w poszukiwaniu oprogramowania, które uruchamia się automatycznie, przykładowo podczas startu systemu (ale nie tylko). Znalezione elementy wypisywane są w tabeli wraz z dodatkowymi informacjami, pomagającymi zrozumieć, jaki program jest uruchamiany, z jakiej przyczyny, jaki jest stan jego podpisów…
Czytaj dalej »
Sysinternals Suite to zestaw ponad 70 darmowych narzędzi, za pomocą których można zajrzeć w najgłębsze zakamarki Windowsa (częściowo również Linuksa), analizować uruchomione procesy, badać aktywność sieciową, monitorować zmiany w plikach czy też w rejestrze. W związku z tym programy Sysinternals cieszą się dużym uznaniem wśród administratorów IT, pentesterów i informatyków śledczych, ale oczywiście nie uchodzą one też uwadze cyber-zbójom.
Czytaj dalej »
Mam wrażenie, że mało kto słyszał o open-source’owym projekcie secureCodeBox, spod znaku OWASP. W sumie to się nie dziwię, bo ja pierwszy raz usłyszałem o nim kilka miesięcy temu, kiedy aplikowałem na stanowisko związane z obszarem Application Security, które akurat miało w dodatkowych wymaganiach znajomość tego narzędzia. W rezultacie poznałem…
Czytaj dalej »
Przeprowadzanie testów penetracyjnych wymaga użycia istniejących rozwiązań, które w sposób znaczący mogą ułatwić pracę audytora. W przypadku aplikacji internetowej cenne jest rozpoznanie struktury katalogów lub odnalezienie plików, które mogą wzbudzić zainteresowanie testera. W tym celu stosuje się takie narzędzia jak: • ffuf,• dirbuster,• gobuster. Podczas omawianego pentestu, użyłem narzędzia ffuf…
Czytaj dalej »
Zawody CTF (Capture The Flag) nie są może ściśle związane z IT security, ale często właśnie tak są kojarzone. Tak naprawdę stanowią one specyficzną mieszankę zadań związanych z szyframi, komputerami, programowaniem, szukaniem podatności i z ogólnie pojętym hackowaniem. Znajomość security do zabawy w CTF-y nie jest więc niezbędna – studenci kierunków ścisłych czy programiści…
Czytaj dalej »
Group Policy (GP) oraz Group Policy Objects (GPO) Infrastrukturę, która pozwala na centralne zarządzanie ustawieniami zarówno kont użytkowników, jak i komputerów (głównie w systemach z rodziny Windows) nazywamy Group Policy (GP). W polskojęzycznych opracowaniach możemy się też spotkać z określeniem Zasady Grupy. Jest to mechanizm, który został zaimplementowany wiele lat…
Czytaj dalej »
W świecie IT pojawiła się powszechna praktyka, w której kryptografia jest opracowywana przez grupę badaczy posiadających silne zaplecze matematyczne, podczas gdy programiści wdrażają gotowe rozwiązania i zapewniają, że są one aktualne i spełniają najlepsze praktyki bezpieczeństwa. Biorąc to pod uwagę i dodając fakt, że testowanie aplikacji desktopowych jest często przeprowadzane…
Czytaj dalej »
Jedną z metod, które używam do znalezienia błędów bezpieczeństwa jest czytanie dokumentacji. A konkretniej, szukanie w niej miejsc, w których programista implementujący daną rzecz mógłby uznać, że coś na pewno będzie miało miejsce, „bo tak każe dokumentacja”. I o ile tego konkretnego błędu, który sprowokował powstanie tego artykułu, nie znalazłem…
Czytaj dalej »
17 lipca ogłosiliśmy konkurs w którym do wygrania były klucze Yubikey od Yubico. Do złamania było 12 hashy ze strony http://recon.zone/hashez.txt. Rozstrzygnięcie nastąpiło 19 lipca w samo południe. Większość uczestników do działania zaprzęgło narzędzie hashcat. I nie, nie chodziło by wykorzystać możliwości wielu kart GPU. Trzeba było wykorzystać narzędzie sprytnie,…
Czytaj dalej »