MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Szybkie skanowanie wszystkich plików procesów i autostartu za pomocą VirusTotal

24 lipca 2015, 19:05 | Narzędzia, Teksty | komentarze 3

Programy antywirusowe działając na naszych komputerach stanowią pewną ochronę przed złośliwym lub niechcianym oprogramowaniem. Pojedynczy silnik antywirusowy nie zawsze jednak wystarcza. Jeśli chcecie w łatwy i szybki sposób sprawdzić w systemie Windows wszystkie pliki procesów i autostartu za pomocą kilkudziesięciu rożnych baz antywirusowych, to można to zrobić z wykorzystaniem niezastąpionych narzędzi Sysinternals.

Process Explorer

Process Explorer to dość dobrze znane narzędzie z pakietu Windows Sysinternals, które jest rozbudowanym managerem procesów z kilkoma przydatnymi funkcjami.

Jedną z chyba mniej znanych funkcji tego programu jest możliwość szybkiego sprawdzenia wszystkich plików dla aktualnie działających procesów za pomocą serwisu VirusTotal. W tym celu wystarczy tylko wybrać opcję View/Select Columns i zaznaczyć „VirusTotal”. W taki prosty sposób otrzymamy wyniki jak na poniższym przykładzie.

Process Explorer współpracuje z VirusTotal

Process Explorer współpracuje z VirusTotal

Co ważne, do serwisu internetowego domyślnie przekazane zostaną jedynie skróty poszczególnych plików, dzięki czemu nie musimy się obawiać niekontrolowanego wycieku z naszego dysku. Możemy również dodatkowo skorzystać z opcji („Submit Unknown Executables”), która przekazuje same pliki do serwisu VirusTotal w przypadku, gdy ten do tej pory ich jeszcze nigdy nie analizował (nieznany skrót pliku).

Autoruns

Autoruns to kolejne narzędzie Sysinternals, które wspiera automatyczną analizę z wykorzystaniem serwisu VirusTotal. W tym wypadku analizowane są jednak wszelkie programy automatycznie uruchamiane przy starcie systemu.

Autoruns również współpracuje z VirusTotal

Autoruns również współpracuje z VirusTotal

W celu włączenia analizy pod kątem złośliwego oprogramowania wybieramy opcję Options/Scan Options i zaznaczamy „Check VirusTotal.com”. Przekazywanie całych plików do analizy umożliwia dodatkowo opcja „Submit Unknown Images”.

W taki oto prosty sposób możemy szybko upewnić się, że żaden z naszych plików procesów i autostartu nie jest wykrywany przez najpopularniejsze bazy antywirusowe. To oczywiście jednak jeszcze nie oznacza, że nasz system jest zupełnie bezpieczny…

— Wojciech Smol

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. józek

  Pamiętam, że kiedyś ktoś kusił „antywirusem”, który współpracował z bazą VirusTotal, ktoś coś? ;D

  Odpowiedz
 2. tomek
  Odpowiedz
  • HouK

   Mark od wielu lat pokazuje że można zrobić porządne narzędzia. Od kiedy jest w M$ przestali resource kity wypuszczać :D

   Odpowiedz

Odpowiedz