MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Super lekki, prosty i bezpieczny VPN – Cloudflare udostępnia opensource-ową implementację Wireguard

02 kwietnia 2019, 13:14 | W biegu | komentarzy 5

Projekt o nazwie BoringTun, to budowana od zera w języku Rust implementacja protokołu Wireguard. Ten ostatni obsługuje jedynie nowoczesne (i sprawdzone) algorytmy kryptograficzne, odrzuca też masę wariantów oferowanych przez IPsec czy OpenVPN.

Nie dziwi też zatem choćby bardzo pozytywna opinia o rozwiązaniu samego Linusa Torvaldsa:

Maybe the code isn’t perfect, but I’ve skimmed it, and compared to the horrors that are OpenVPN and IPSec, it’s a work of art.

Fragment: „kod nie jest idealny” chce zaadresować Cloudflare. Napisali implementację Wireguard od zera, w bezpiecznym (przynajmniej jeśli chodzi o obsługę pamięci i porównanie do C/C++) Rust. Implementacja działa w userspace i jest dostępna na liberalnej licencji OpenSource. Obecnie całość przechodzi wewnętrzne testy bezpieczeństwa, a może za jakiś czas właśnie będzie pierwszym, łatwym do konfiguracji wyborem jeśli chodzi o VPN?

–ms

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. kostarika
  Odpowiedz
 2. Henryk

  > Fragment: „kod nie jest idealny” chce zaadresować Cloudflare

  Zaadresować można kopertę. Błędów się nie „adresuje”, tylko „poprawia” lub „usuwa”, a problemy „rozwiązuje”.

  Odpowiedz
  • Odpowiedz
  • tytus

   W mojej firmie kierownicy projektów też zaczęli na wyścigi adresować problemy. Dopiero gdy się takiego zapyta, czy nie lepiej użyć np. „rozwiązać” nagle się słyszy „rzeczywiście”. Ale trudno oprzeć się nowemu słownictwu, takiemu amerykańskiemu ;)

   Odpowiedz
 3. Adam

  Już teraz jest łatwy do konfiguracji. Można użyć wrapera https://github.com/burghardt/easy-wg-quick do wg-quick, który wygeneruje konfigurację na serwerze, oraz kod QR, który wystarczy zeskanować telefonem i gotowe.

  Odpowiedz

Odpowiedz