[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Stworzyli 28 fałszywych agencji reklamowych żeby serwować miliard reklam rocznie z… malware

27 stycznia 2018, 21:32 | W biegu | komentarze 4

Operacja określana jest jako największa w 2017 roku kampania typu malwertising. Fejkowe były agencje reklamowe, z fejkowymi szefami posiadającymi konto na LinkedIN, fejkowymi profilami społecznościowymi i fejkowym „unikalnym contentem”.

Niefejkowe były reklamy – z liczbą wyświetleń na poziomie 1 miliarda,  malware w nich serwowany i pieniądze płynące do przestępców. Więcej – niefejkowo można było wpuścić do sieci własne „reklamy” – zarabiając na tym pieniądze (wypłata w kryptowalutach).

Od strony technicznej reklamy wykorzystywały metodę przekierowań na inne domeny, które już serwowały malware (czy raczej np. okna z koniecznością aktualizacji Flasha czy instalacji antywirusa):

Fałszywa aktualizacja

Na celowniku byli użytkownicy Windowsa, Linuksa, Chrome OS czy Mac-a. Co więcej, żeby ukryć swoją działalność, przestępcy („The Zirconium group”) używali profilowania – czyli nie każdemu serwowali „odpowiednią” reklamę.

Obecnie z wszystkich 28 „agencji reklamowych” zostało uaktywnionych 20 – zazwyczaj proces ten był powolny: potrzebne budowanie historii / reputacji, np. w mediach społecznościowych:

Obecnie główna metoda ataku (przekierowania) została zablokowana w Chrome, choć raczej trudno wyobrazić sobie, że przez jedną aktualizację pieczołowicie budowany „biznes” nagle się zwinie…

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. elyah

  „Na celowniku byli użytkownicy Windowsa, Linuksa, Chrome OS czy Mac-a”
  To chyba czas żeby przesiąść się na free bsd. Albo coś jeszcze bardziej egzotycznego…

  Odpowiedz
 2. zero one

  Nie ma za co chwalić jednak przyznać trzeba że jestem pod wrażeniem. „Mają rozmach…” ;-)

  Odpowiedz
 3. Patryk

  Robi wrażenie, ogromna skala i niesamowita cierpliwość

  Odpowiedz
 4. it

  Wszystko zalezy ile osob jest w to zaangazowanych i jakim sprzetem dysponuja. Sa tacy co moga kozystac z mainframe’ow, sa tacy co jedynie z laptopa.

  Odpowiedz

Odpowiedz