[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Security Onion – sprawny monitoring bezpieczeństwa sieci

25 kwietnia 2013, 15:16 | Narzędzia | komentarzy 7
Tagi: ,

Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić jeden z dość intensywnie rozwijanych projektów z obszaru monitoringu bezpieczeństwa sieci – Security Onion.

Czym jest ta dystrybucja linuksa? Oddajmy głos twórcom:

Security Onion is a Linux distro for IDS (Intrusion Detection) and NSM (Network Security Monitoring).

Czyli mamy do czynienia z pudełkiem które „z marszu” zapewnia nam szeroko rozumiany monitoring bezpieczeństwa sieci.

Co konkretnie wchodzi w skład Security Onion? Zacznijmy od tak znanych narzędzi jak: system IDS – snort oraz webowa konsola graficzna wspomagająca analizę wygenerowanych przez snorta alertów (snorby).

 

Co więcej oferuje Security Onion? Masę przydatnych narzędzi: konsolę wspierającą analizę incydentów bezpieczeństwa: squil, czy narzędzia umożliwiające szczegółową analizę zrzutów pcap (jak choć Network Miner):

miner

Nie brakuje też pomocy w tematach związanych z analizą przepływów sieciowych – jak np. narzędzie Argus, o którym pisaliśmy niedawno, czy tematów związanych elastyczną i szybką ręczną analizą ruchu sieciowego pod względem występowania nietypowych zdarzeń (Bro IDS).

Całość dostępna jest bezpłatanie, do pobrania w formie obrazu ISO, który do testów można zainstalować choćby na maszynie wirtualnej. Zainteresowanych projektem zachęcam również do przejrzenia prezentacji wprowadzającej do Security Onion (dla nielubiących czytać: filmSecurity Onion – Network Security Monitoring in Minutes) oraz odwiedzania ich często aktualizowanego bloga.

–michal.sajdak<at>securitum.pl

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. D3LLF
  Odpowiedz
  • D3LLF: dzięki za info. OSSIM to rzeczywiście super distro…choć nie wiem jak teraz ze stabilnością – używałeś może najnowszej wersji? (tj 4.x). Sam ostatnio walczyłem z 3.x i niestety była mało stabilna :/
   –ms

   Odpowiedz
 2. D3LLF

  Tak korzystam z tych narzędzi. 4.x jest zdecydowanie stabilniejszy i szybszy, ale nadal jest sporo rzeczy nad którymi muszą popracować, żeby poprawić jakość tego produktu.

  Odpowiedz
 3. Przemek

  D3LLF, securityonion ma wszystko (może poza nagiosem, nie mam pewności) o czym napisałeś. może warto porównać oba rozwiązania jak znajdzie się chwila czasu, kto wie co z tego wyjdzie :)

  Odpowiedz
 4. Jeżeli całość jest za darmo to czemu nie ;)
  Ja jednak raczej się nie przerzuce z Zabbixa, w którym moge zrobić praktycznie wszystko. Swoją drogą, polecam mojego bloga, na którym często opisuję Zabbixa :)

  Odpowiedz
  • Generalnie zabbix też monitoruje, ale raczej wydajność / dostępność :) Onionem za to jesteśmy w stanie wykryć analizować włamy czy inne ataki – również te złożone.
   –ms

   Odpowiedz
 5. Jacek
  Odpowiedz

Odpowiedz