[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Rzeczpospolita: w ramach tarczy kryzysowej poczta ma otwierać (niektóre) koperty zawierające wrażliwą korespondencję. [update: MC dementuje (mają być otwierane za zgodą adresata)]

05 kwietnia 2020, 12:50 | W biegu | komentarzy 7
Aktualizacja 6.04.2020, 11:10: pojawiło się oficjalne stanowisko rządowe w temacie. Poczta nie będzie mogła arbitralnie sięgać do szczegółów korespondencji. Będzie się to działo tylko za zgodą adresata. Cały czas pozostają jednak aktualne nasze pytania – czy tak dostarczana poczta będzie w pełni szyfrowana? Jak wyglądał będzie sposób potwierdzenia odebrania przesyłki? Co z bezpieczeństwo samej bazy skanów?

W tarczy antykryzysowej zmiana prawa pocztowego? Czemu nie? ;-( Otóż „Rzeczpospolita” donosi:

Z projektu wynika, że rząd na dużą skalę chce upowszechnić tzw. przesyłki hybrydowe. W skrócie oznacza to, że Poczta Polska będzie masowo otwierać koperty, a następnie przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie.

Przepis ma dotyczyć obecnie listów wysyłanych:

w przypadku postępowań administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, karno-skarbowych lub w sprawach o wykroczenia, gdy przepisy przewidują doręczenie wezwań, zawiadomień oraz innych pism, od których daty doręczenia biegną terminy

Wielu wróży tutaj pewnego rodzaju pogwałcenie zasad tajemnicy korespondencji (chociaż „nie ma to jednak dotyczyć przesyłek prywatnych”). Podnoszone są też argumenty dotyczące ewentualnego wglądu pracowników Poczty we wrażliwe dane osobowe (np. numery PESEL) czy ogólnie w informacje, które są uważane za mocno wrażliwe. My dodamy, że problematyczne będzie również określenie daty, kiedy adresat odebrał zeskanowaną przesyłkę. Moment doręczenia? Moment odpisania na maila? Pamiętajmy też, że nie każdy czyta maile parę razy dziennie, a całkiem zwykłe e-maile niekiedy wpadają do spamu…A to tylko początek potencjalnych problemów.

Jeśli cenisz swoją prywatność (w tym korespondencji) – zapraszamy na nasz bezpłatny webinar o pełnym, bezpiecznym szyfrowaniu poczty.

Pomóc mogą automaty – take jak np. ten na filmie poniżej. Ale co z bezpieczeństwem bazy skanów, co z zapewnieniem poufności poczty elektronicznej? Czy przepis rzeczywiście wejdzie w życie? Czy będzie działał obowiązkowo czy tylko dla tych, którzy wyrażą zgodę na takie działania? A może e-maile kierowane będą bezpośrednio ze stosownych urzędów? Warto wszystkiemu czujnie się przyglądać – w szczególności finalnej wersji przesłanej do przetworzenia przez Sejm.

–ms

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Ciekawski

  Tylko skąd wytrzasną adres email, na który wysłać zeskanowaną pocztę? Poczta go nie zna, a nadawca często też nie.

  Odpowiedz
 2. Smoq

  Eko pełna gębą, wysłać zwykly list, aby trafił jako e-mail, a papier do kosza (oby do recyklingu). A to nie można od razu wysłać elektroniczne? -.-

  Odpowiedz
  • jestlepiej

   Mam ustawione e-awizo. Listonosz wciąż roznosił papierowe. Zgłosiłem reklamację elektronicznie. Odpisali na papierze i wysłali w kopercie.

   Odpowiedz
 3. dex

  Pani plotkara z poczty w małym miasteczku będzie znać sprawy wszystkich mieszkańców ?
  Kto ma zadłużenie … kto ma alimenty … kto ma sprawy karne i „kto z kim śpi”
  Już wam całkiem ten wirus namieszał w głowach
  Z urzędów wysyłajcie mail-owo do ludzi a nie list w formie papierowej i pajacownie na poczcie.

  Odpowiedz
  • Niewiadomo co z tym będzie, choć podejrzewamy że jakby to przeszło – to raczej całość operacji będzie procesowana „centralnie”

   Odpowiedz
 4. Gerda

  Sekuraku – warto zapoznać się z KPA – w sprawie doręczeń korespondencji tzw. Urzędowej – polecam – szanuję Was, więc nie piszcie głupot. W KPA jest napisane, że podwójne „awizowanie” nawet jak nie odbierze go odbiorca uważa się za doręczone i dotyczy to przesyłek papierowych – przepis jest od niepamiętnych czasów – jeszcze za czasów komuny, więc skan i przesłanie e-mailem jak podał go odbiorca jest tylko na korzyść odobiorcy.

  Odpowiedz
  • Ale co to ma do treści newsa? Zakładamy że to nie działa w ten sposób że „gratis” (poza przesyłką papierową) dostajesz jeszcze skan (tak to każdy by chciał ;-). Tylko dostajesz sam skan mailem (szyfrowany?, skąd wiadomo kto, kiedy odebrał?), a papiera już nie dostajesz.

   Odpowiedz

Odpowiedz