[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Przejmowanie Windows bez uwierzytelnienia… poprzez Windows Search

09 sierpnia 2017, 15:14 | W biegu | komentarze 2

Wygląda na to, że warto poświęcić chwilę, by zweryfikować czy komputery z systemem Windows, które podlegają naszej opiece poprawnie zainstalowały ostatnie łatki bezpieczeństwa.

Microsoft w biuletynie bezpieczeństwa donosi o wyeliminowaniu podatności, pozwalającej na zdalne wykonanie kodu w systemie poprzez usługę Windows Search. Analiza przygotowanego opisu jak i wektora CVSS pozwala ustalić, że do przeprowadzenia ataku nie są wymagane żadne uprawnienia (np. konieczność uwierzytelnienia w podatnym systemie), atak możliwy jest do przeprowadzenia przez sieć i nie wymaga żadnej interakcji ze strony użytkownika systemu. Mówimy więc o podobnym wektorze ataku jak w przypadku  WannaCry. Podatność dotyczy wersji Windows od 7 aż do najnowszych wydań, sama usługa jest w systemach włączona domyślnie

Sam Microsoft pisze tak:

(…) in an enterprise scenario, a remote unauthenticated attacker could remotely trigger the vulnerability through an SMB connection and then take control of a target computer.

— piochu

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. asdf

  Link do CVE nie działa, chyba że potrzeba jakiegoś konta.

  Odpowiedz
  • piochu

   Link działa, przy pierwszym wejściu na portal.msrc.microsoft.com trzeba jednak zaakceptować politykę, jak dobrze pamiętam, cookies. Po wykonaniu tej czynności portal MSRC nie wykona jednak przekierowania do CVE – proponuję wtedy kliknąć jeszcze raz w link z artykułu.

   Odpowiedz

Odpowiedz