Książka sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych: -20% z kodem rabatowym: ksiazka-wakacje

Projekt nowego prawa w Polsce – Twoje rachunki w kryptowalutach znajdą się w Centralnej Bazie Rachunków

24 grudnia 2016, 12:00 | W biegu | komentarzy 14

W projekcie nowej ustawy, nie zapomniano też o kryptowalutach. Do raportowania do centralnej bazy rachunków w projekcie jest zobowiązany m.in.:

podmiot oferujący produkty i usługi w zakresie przechowywania danych uwierzytelniających niezbędnych do uzyskania dostępu do walut wirtualnych, prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jakby ktoś się zastanawiał czym jest waluta wirtualna, przygotowano taką definicję:

waluta wirtualna – oznacza zbywalne prawo majątkowe, którego przedmiotem jest cyfrowa reprezentacja wartości, posiadająca swój ekwiwalent w środku płatniczym, traktowana jako środek wymiany i jednostka rozrachunkowa, nieposiadające statusu legalnego środka płatniczego i niebędące pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, które może być przekazywane, przechowywane lub sprzedawane za środki płatnicze drogą elektroniczną

Do rejestru mają być przekazywane takie dane jak:

 • dane identyfikacyjne wszystkich posiadaczy rachunku (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, typ/numer dowódu tożsamości, telefon, email, … )
 • data otwarcia / zamknięcia rachunku
 • kod waluty
 • dane pełnomocników

Dane wg projektu będą musiały być przekazane do 24h od otwarcia, czy aktualizacji danych o rachunku.

Jeśli ktoś (podmiot zobowiązany do złoszenia) nie dopełni obowiązku –  kara pieniężna została określona jako 'do 1.500.000 zł’, sankcja karna – 'do 3 lat pozbawienia wolności’.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. anonymous

  To jest żart jakiś? Co XDDD?

  Odpowiedz
  • Nie, zobacz sobie linka do projektu tej Ustawy…

   Odpowiedz
 2. Roman

  Ciekawe czy mozna w druga strone – najzupelniej na powaznie zglosic nieposiadające statusu legalnego środka płatniczego i niebędące pieniądzem elektronicznym sekurakoiny i ze mam ich milion – dowodem ich posiadania bedzie wpis w pliku tekstowym „sekurakoiny x 1000000” – bo w ten sposob sekurakoiny sa „generowane”

  Odpowiedz
 3. leroom

  Kazdy przedmiot w grach mmorpg sie lapie na ta ustawe

  Odpowiedz
 4. mnk

  No i co z tego? może to obejmie polskich providerów, reszcie mogą naskoczyć i tak.

  Odpowiedz
 5. gościu

  Rozumiem, że wystarczy swój portfel mieć u siebie i co zrobią? Nic nie zrobią. Chyba, że przestępcy to kompletni debile i coś mnie w życiu ominęło? Argumenty to jakaś patologia.

  Odpowiedz
 6. Damian

  ,podmiot prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.’
  Czy dobrze rozumiem że chodzi o polskie giełdy bitcoinowe? Czy poza zamknietym bitcurexem jeszcze coś zostało?

  Odpowiedz
  • Co to znaczy ten 'podmiot’ to się muszą wypowiedzieć prawnicy :/ A chyba między nimi nie ma też zgody.

   Odpowiedz
   • Adam Kotucha

    Tak, chodzi o giełdy i przedsiębiorstwa przechowujące (np. wallety). W sposób ciągły i zorganizowany z nastawieniem na zysk tj. właśnie prowadzący działalność gospodarczą.

    Odpowiedz
 7. Adrian

  Rząd chce wiedzieć ile mam eurogąbek na nk?? NIGDY!!1

  Odpowiedz
 8. Jakub

  Ale i tak trzeba prowadzić „działalność gospodarczą”, czyli to musi być jakoś powiązane z normalnymi usługami. Jeżeli mam swoją giełdę bitcoinową na osiedlu i wymieniam resoraki na bitcoiny to jak rozumiem to się nie aplikuje. Czy źle rozumiem ?

  Odpowiedz
  • Jak tobisz to dla sportu to nie, gorzej jak robisz to dla zysku = realnie prowadzisz działalność gosp.

   Odpowiedz
   • Jakub

    Pytanie jak rozumiemy „dla zysku” ? Dla zysku samych bitcointów (za które potem przecież mogę kupować dobra płacąc tą kryptowalutą), czy dla zysków w realnej walucie na którą później te bitcoiny wymienię ?

    Moje wrażenie odnośnie tego zapisu jest takie jak co do większości prawa próbującego uregulować aktywności internetowe: „jak trzymasz tak zwany low-profile to nikt się czepiać nie będzie, jak zaczniesz być widoczny to ktoś bardzo ostro może zlustować Twoje aktywności i możesz dostać najwyższy wymiar kary, czyli te 1,5 bańki w tym konkretnym przypadku”.

    Jak w większości taki przepisów jest to bardzo arbitralne, nieprecyzyjne i opiera się na totalnej opresji („uważaj, nigdy nie wiesz co Cię może spotkać”).

    Odpowiedz
 9. Justin Case

  Ta ustawa zakonczy dzialanosc wszelakich gield w Polsce.

  Odpowiedz

Odpowiedz