[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Poznań – kobieta dostała SMSa z prośbą o dopłatę do paczki (1,49 zł). Straciła błyskawicznie kilkaset tysięcy złotych z konta. Jak to możliwe?

29 września 2020, 12:05 | W biegu | komentarzy 14

Trzy tysiące, pięć tysięcy – jakoś można jeszcze przeboleć. Trudniej jeśli traci się oszczędności życia w wysokości kilkuset tysięcy złotych – a taką właśnie historię opisuje poznańska policja.

24 września br. poznanianka otrzymała SMS-a od firmy kurierskiej z którego treści wynikało, że przesyłka którą zamówiła, nie zostanie jej dostarczona, ponieważ jest za ciężka. Aby ją otrzymać i tym samym uniknąć zwrotu do nadawcy musi uregulować kwotę 1,49 zł klikając w podany link.

Co się dzieje po kliknięciu w taki link? Mogą dziać się różne rzeczy ;) często przestępcy przejmują dane logowania do banku, kod z SMS wpisuje sama ofiara, nie spodziewając się podstępu (i jednocześnie nie czytając dokładnie SMS-a  – często ofiara autoryzuje dodanie zaufanego odbiorcy – do którego można wykonywać przelewy bez konieczności dalszego potwierdzania SMS-em; GAME OVER – konto puste).

W każdym razie:

Początkowo nic nie wzbudziło podejrzeń kobiety, ponieważ często robiła drobne zakupy przez internet. W tym wypadku było podobnie. Obecnie czekała na dostarczenie kolejnej paczki. Niczego nie świadoma kobieta, odruchowo kliknęła na link podany w wiadomości, który przekierował ją na stronę banku i uregulowała brakująca należność. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że zarówno wiadomość, jak i strona banku nie są prawdziwe.
Kolejnego dnia rano, zobaczyła na swoim telefonie kilka powiadomień sugerujących dokonanie nieautoryzowanych transakcji płatniczych z jej konta bankowego. Już wtedy widziała ze została oszukana. W ten sposób straciła kilkaset tysięcy złotych [dokładna kwota to być może ~250 000 PLN – przyp. sekurak]

SMS z próbą oszustwa. Uwagę przykuwa dość nietypowe słownictwo.

Jak się ustrzec?

 • Dokładnie czytajcie SMSy z banku przed przepisaniem z nich kodów
 • Nie klikajcie w linki prowadzące „do banku” – dotyczy to zarówno SMSów jak i wiadomości e-mail
 • Nie ściągajcie żadnych appek, na które dostajecie namiary w SMS-ach, e-mailach.

Zauważyłeś jakiegoś podejrzanego SMS-a czy e-maila? Podeślij info do nas.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. zakius

  do bólu można powtarzać, że dopłat do paczek nie ma, dla kuriera nie jesteśmy stroną, jak sprzedawca nie zapłaci to on się martwi, ale ludzie nadal „odruchowo” klikają w te bzdury

  Odpowiedz
 2. Hubert

  Nie trzymajcie całego hajsu w jednej kieszeni / na jednym RORze

  Odpowiedz
  • pur

   Jeśli ktoś ma parę tysi to dziwne żeby po bankach po tysiaku na rorze trzymał

   Odpowiedz
 3. Robson

  Chyba czas, żeby banki dały możliwość w ogóle zablokowania funkcji dodawania odbiorców zaufanych…

  Odpowiedz
 4. Ruch Osmiu Gwiazd

  A kasa poleciala od razu na gielde klepto walut? Jak tak to chyba czas najwyzszy aby banki opoznialy np. o 24h takie przelewy na gruba kase w tamtym kierunku i przynajmniej dwoma kanalami probowaly potwierdzic.

  Odpowiedz
  • 2kanaly

   Masz kanał online i kanał sms.
   Jeszcze trochę i będziesz czytał na głos numer konta i kwotę.

   Odpowiedz
   • Bankowanie

    Ta 2 kanały – jasne.
    W aplikacji bankowej na nieaktualizowanej komórce. W której dostęp do SMSów ma każda aplikacja do byle czego jak inpost do otwierania paczkomatów.

    Bardzo bezpieczne. ;)

    Odpowiedz
    • abc

     @Bankowanie
     Wystarczy mieć dumbfona z kartą SIM, której nr przypisany jest TYLKO do banku i który używany jest TYLKO do sms-ów autoryzacyjnych.

     Odpowiedz
     • Rumcajs

      Taaa, jasne. I osobny telefon do każdego banku. Do tego prywatny, służbowy i chodzić z neseserem pełnym telefonów, płacić za to 400 – 500 zł mc (bo na kartę też wymaga doładowania, a jak dzwonisz do banku to z telefonu który podałeś)…

     • 2kanaly

      @Rumcajs
      linux live cd lub usb z przełącznikiem read-only.

   • Ruch Osmiu Gwiazd

    Chodzi o dwa kanaly kontaktu z klientem. Telefon + informacja w apce. Dzwoni bank do klienta, a klient odczytuje kod wygenerowany w apce albo wyslany na maila. SIM swap w takiej wystuacji moznaby utrudnic poprzez wylogowanie z apki na poprzednim telefonie poprzedzony wyraznym komunikatem. A najlepiej jakby klient mial stacjonarny, tam sim swapa nie zrobisz.

    Odpowiedz
 5. Alias

  Boli? Musi.
  Tylko tak ludzie się nauczą czytać, sprawdzać i pilnować.

  Odpowiedz
  • glon

   To takie proste ciociu gdy się mówi o innych

   Odpowiedz
 6. Tomasz

  Oczywiście, że bank powinien oddać. Należy im się po dupie za brak mechanizmów antyfraudowych.

  Odpowiedz

Odpowiedz