[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Poradnik dla internautów chcących zachować prywatność i bezpieczeństwo

23 lipca 2015, 14:34 | W biegu | komentarzy 8

Andrew Case podjął próbę stworzenia poradnika dla tych mniej i nieco bardziej zaawansowanych użytkowników Internetu, którzy obawiają się o swoją prywatność oraz bezpieczeństwo własnych danych.

W pierwszej wersji dokumentu „HowTo: Privacy & Security Conscious Browsing” znajdziemy kompilację wielu podstawowych oraz średnio zaawansowanych informacji dotyczących konfiguracji przeglądarek, Tora, domowej wirtualizacji oraz specjalizowanych maszyn wirtualnych dedykowanych do bezpiecznego surfowania.

Siłą poradnika jest z pewnością mnogość poruszonych tematów oraz znaczna liczba odnośników do dokumentów związanych z opisywanymi zagadnieniami. Autor deklaruje również kolejne wersje, które mają być rozwijane na podstawie otrzymanych opinii, a tych nie brakuje.

Zachęcamy do lektury i przesyłania autorowi własnych pomysłów na dalszy rozwój jego dzieła!

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. józek

  Napiszę skróconą wersję poradnika:
  1. dla amatorów:
  – ściągnij TORa
  2. dla średnio zaawansowanych:
  – ściągnij Tailsa
  3. dla uber pro:
  – ściągnij Whonixa (konfiguracja TOR -> VPN)

  * nie używaj JSa
  ** nie podawaj nigdzie żadnych konkretnych danych
  *** na każdej stronie inny login/nickname, inne hasło, inny email oraz inne dane personalne
  **** nie loguj się jednocześnie na kilka różnych serwisów

  Dostanę ciastko? :>

  Odpowiedz
  • Nawet super ciastko ;)!

   Odpowiedz
  • hoo

   A co ze stylometrią i tym podobnymi wynalazkami ?

   Odpowiedz
   • józek

    Bez przesady. Wtedy odbywa się jedynie proces poszlakowy, czyli w sumie twoje zwycięstwo. Musiałbyś mieć super idiotycznego prawnika, żeby przegrał taką sprawę (w przypadku IT można powoływać się na miliardy szczegółów jak choćby – w przypadku np. stylometrii „czy KAŻDY z internautów został przebadany pod kątem porównania stylu pisarskiego czy tylko mój klient?”).

    Odpowiedz
    • nikt

     W sądzie może i nie jest to dowodem, ale może pomóc w śledztwie do wybrania ofiar którym należy się lepiej przyjrzeć (trojany, fizyczne szpiegowanie itp) i zdobycie dowodów uznawanych przez sąd. A w przypadku „zwykłej” inwigilacji może posłużyć choćby do stworzenia słabego (tylko prawdopodobieństwo bez pewności) połączenia pomiędzy obiektami w bazie i może udać się powiązać akcję z osobą.
     Ale fakt że na to powinno się zwracać uwagę dopiero gdy wszystko inne juz jest dobrze zabezpieczone, bo stylometria to raczej ostateczność.

     Odpowiedz
  • Stach

   Dzięki Józek; jesteś dobry bo piszesz konkretnie i … krótko; i co ważne jest to zrozumiałe dla wszystkich. Pewnie masz już etat na sekurak.pl ;))

   Odpowiedz
 2. Blondina

  Ja używam bardzo bezpiecznie swojego komputera, zanim zaczne swoją pracę. odłączam kabel internetowy.

  Odpowiedz
  • hoo

   Usunąłeś kartę wi fi ze swojego komputera ? Do sprzętu który ma aktywną kartę wi fi, a nie jest podłączony też można się włamać.

   Odpowiedz

Odpowiedz