RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Policja aresztowała trzech Gruzinów podszywających się pod dostawców energii elektrycznej. Przestępcy ukradli ponad 450 tys. zł

18 sierpnia 2021, 11:41 | W biegu | komentarzy 9

Jeśli śledzicie na bieżąco kampanie cyberprzestępcze wycelowane w Polskę, to na pewno zetknęliście się z SMS-ami od „PGE” czy „Taurona”:

Policjantom z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji udało się jednak zatrzymać trzech obywateli Gruzji, którzy, podszywając się pod dużych dostawców energii elektrycznej, wyłudzali dane umożliwiające logowanie do bankowości elektronicznej (na zdjęciu poniżej – jeden z zatrzymanych mężczyzn):

Według ustaleń policjantów podejrzani od czerwca do chwili zatrzymania wysłali ponad 350 tys. SMS-ów, wykorzystując do tego ponad 1900 kart SIM: 

Wiadomości SMS zawierały informację o konieczności dopłaty do rachunku za energię elektryczną oraz link do płatności przekierowujący na fałszywą stronę banku:

Przestępcom udało się w ten sposób ukraść ponad 450 tys. zł…

~ Jakub Bielaszewski

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. bananan

  Czyli można uznać, że wymaganie przypisania karty SIM do osoby po danych z DO jest bezsensowne? Eureka!

  Odpowiedz
  • Andy

   Po kierunkowym wychodzi, że są to karty ukraińskie.

   Odpowiedz
  • Marek

   Chyba właśnie sensowne? Myślisz, że bez rejestracji kart SIM by namierzyli tych słupów?

   Odpowiedz
   • Klub Pana Rysia

    Ja tak wlasnie mysle, ze rejestracja kart nic do tego nie miala. Po prostu namierzyli miejsce/a skad karty sie logowaly, pozniej namierzyli sprawcow i zaczeli zbierac wiecej dowodow.

    Odpowiedz
    • Andy

     Dokładnie, bo przecież nie podali chyba przy rejestracji swoich prawdziwych danych. O ile te karty w ogóle były zarejestrowane, bo w artykule jest numer ukraiński, a tam chyba rejestracja póki co nie jest obowiązkowa.

     Odpowiedz
 2. Marek

  „Jak wynika z ustaleń, podejrzewani od czerwca do chwili zatrzymania”
  Ale od czerwca którego roku? Bo na zrzucie ekranu jest sms z maja 2020.

  Odpowiedz
  • Andrzej

   Działali długo, ale w czerwcu 2021 zostali namierzeni i stali się podejrzanymi, trwało śledztwo a jak policja była pewna i miała mocne dowody, to teraz zostali aresztowani. Czego nie rozumiesz?

   Odpowiedz
 3. yaro

  Dokładnie . Przestepcy i terrorysci mają to w tyle a dane normalnych ludzi od operatorów wyciekają (ostatni case premium mobile /a2mobile ).Słowem rządza nami mędrcy .

  Odpowiedz
  • B

   Ale tak chyba jest od dawien dawna? Rządy utrudniają życie zwykłym obywatelom i pod tym pretekstem dają sobie większe uprawnienia / ograniczają nam wolność i prywatność, a przestępcy ciągle są dla nich za sprytni.

   Ten obowiązek rejestracji w praktyce nic nie daje (jestem z branży telco), tak samo jak podawanie adresu przy podpisywaniu umów. Potem przeglądasz sobie bazę danych (oczywiście w celach statystycznych), zderzasz to sobie z google maps i zachodzisz w głowę, jakim cudem masz zarejestrowane 200 telefonów na adres cmentarza (przy 200 różnych peselach).

   Odpowiedz

Odpowiedz