[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Polacy oszukali włoską firmę na ~10 000 000 PLN. Podszyli się pod prezesa sądeckiej firmy i przesłali „nowy numer konta”. Za pieniądze kupili 50kg złota…

20 lipca 2020, 22:22 | W biegu | komentarzy 11

O grubej akcji można poczytać na stronie sądeckiej Policji:

(…) sprawca, podszywając się pod prezesa dużego sądeckiego przedsiębiorstwa, przesłał do włoskiego kontrahenta tej firmy pisemne wezwanie do uregulowania należności za towar na inny numer rachunku bankowego niż ten, który figurował w umowie o współpracę zwartej z sądeckim przedsiębiorstwem. Niczego niepodejrzewający partner biznesowy przelał na wskazany przez oszusta numer konta blisko 2 mln 409 tys. euro, czyli ponad 10 mln złotych!

Ciężko po powyższym opisie wyrokować czy „pisemne wezwanie” oznacza mailowe, czy „klasyczne pisemne” (niedawno opisywaliśmy nieco podobny przypadek z norweską organizacją Nordfund – tutaj użyty został e-mail). Wracając do tematu – co było dalej?

[przestępcy] przeznaczyli blisko 10 mln złotych na zakup 50 kg złota u niemieckiego dystrybutora metali szlachetnych i oczekiwali na dostawę cennego kruszcu do Polski.

I tutaj coś poszło (dla przestępców) nie tak:

Policjanci z Nowego Sącza byli w stałym kontakcie z funkcjonariuszami Komendy Głównej Policji oraz Interpolu. W efekcie wspólnych działań przygotowywany konwój 50 kg złota do Polski został wstrzymany.

Jednocześnie dwóch podejrzanych o oszustwo zostało zatrzymanych w Krakowie:

sądeccy policjanci przy wsparciu mundurowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zatrzymali w stolicy Małopolski 28-letniego mężczyznę podejrzewanego w tej sprawie. W jego krakowskim mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli kilka telefonów komórkowych, kamienie szlachetne, urządzenia mogące służyć do obróbki metali i kamieni szlachetnych oraz sfałszowany dowód osobisty.

(…)  również w Krakowie, został zatrzymany drugi oszust. 29-latek na koncie miał już cyberoszustwa, przełamywanie zabezpieczeń komputerowych, fałszowanie dokumentów.

a skradzioną kwotę odzyskano:

Po wdrożeniu procedury Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego i jej zrealizowaniu przez niemieckie służby, początkiem lipca br. na konto pokrzywdzonej spółki trafiło z powrotem blisko 10 mln złotych

–Michał Sajdak

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. John Sharkrat

  „trafiło z powrotem blisko 10 mln złotych” – ciekawe po co Włochom PLN-y

  Odpowiedz
  • PLNy, złoto, BTC, EUR – jeden piernik – tj. nikt nie pogardzi :)

   Odpowiedz
 2. nie hackerzy tylko zlodzieje :)

  Odpowiedz
 3. b

  …a mogli zainwestować w bitcoiny

  Odpowiedz
 4. asdsad

  Niewiele brakowało, a zaczęliby życie od nowa…

  Odpowiedz
  • Filip

   Ależ zaczną życie od nowa – w pierdlu i po wyjściu:)

   Odpowiedz
 5. M.

  Dziwne, tym razem nie paczkomatami?

  Odpowiedz
 6. Jan

  No historia jak z filmu. To uczucie kiedy czekali na odbior zlota… bezcenne 😁
  A pamietacie tego sympatycznego zioma co okradl konwoj z gotowka ktorą sam konwojowal? Przytyl, golil sie na lyso specjalnie na potrzeby skoku. Wydal go policjant ktory byl w akcje zamieszany i za hajs pojechal z zona kupic bodajze nowy samochod no i sie wydalo. Cala akcja byla dosyc dobrze przygotowana. Wycieklo zdjecie goscia i calkiem z niego sympatyczna morda byla hahah

  Odpowiedz
 7. andre

  wydali ponad 10 mln a wrocilo niecale 10 mln , ciekawe

  Odpowiedz
 8. GvS

  Nooby! Najgorszy możliwy sposób wyprowadzenia 10 baniek. Kraść to trzeba umieć.

  Odpowiedz
 9. Tówj ncik

  Przedsiebiorcy będą musieli wypracować nowe metody komunikacji i weryfikacji przy zmienianiu danych kontrahenta. Najtańszym rozwiązaniem jest weryfikacja przez zwykłą rozmowę telefoniczną.

  Odpowiedz

Odpowiedz