Zamów książkę sekuraka o bezpieczeństwo aplikacji www!

Phishing na Facebook i Google – przelali mu na konta przeszło 100 000 000 USD „za sprzęt”

21 marca 2019, 16:22 | W biegu | komentarzy 11

Oskarżony Litwin właśnie przyznał się do winy, formalny wyrok zostanie ogłoszony w USA w lipcu tego roku. Maksymalny wymiar kary, który mu grozi to 30 lat więzienia.

Sprawa sięga aż 2013 roku, a schemat działania był dość prosty. W oświadczeniu wydanym przez departament sprawiedliwości USA czytamy tak:

From 2013 through 2015, RIMASAUSKAS orchestrated a fraudulent scheme designed to deceive the Victim Companies, including a multinational technology company and a multinational online social media company, into wiring funds to bank accounts controlled by RIMASAUSKAS.  Specifically, RIMASAUSKAS registered and incorporated a company in Latvia (“Company-2”) that bore the same name as an Asian-based computer hardware manufacturer (“Company-1”), and opened, maintained, and controlled various accounts at banks located in Latvia and Cyprus in the name of Company-2.

Przy czym: „multinational online social media company” to Facebook, a „multinational technology company” – Google.

Litwin zarejestrował w swoim kraju firmę Quanta Computer (wiedział, że giganci zza oceanu kupują tam sprzęt IT), następnie wysłał stosowne, podrobione maile do Google i Facebooka (mowa tu jest o phishingu) m.in. z podrobionymi fakturami. Akcja była tak dobrze przygotowana, że pieniądze rzeczywiście zostały przesłane do banków na Cyprze, Litwie Łotwie i kilku innych krajów (właścicielem kont była „lewa” spółka). Oświadczenie departamentu sprawiedliwości USA mówi o przelanej sumarycznej kwocie „ponad 100 milionów dolarów”, czasem pojawia się inna opcja: 123 miliony dolarów. Drobne to w każdym razie nie są…

W 2017 roku udało się namierzyć litewskiego „phishera”, a Litwa dokonała jego ekstradycji do USA. Wczoraj zostało ogłoszone przyznanie się do winy, wyrok określający karę – jak wspominaliśmy – za parę miesięcy.

50-letni EVALDAS RIMASAUSKAS

–ms

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. mmm

  Litwa czy Łotwa?

  Odpowiedz
  • ’Lithuania’ -> to Litwa. Łotwa to było by 'Latvia’

   Odpowiedz
   • mmm

    No właśnie w tekście jest Latvia

    Odpowiedz
    • W oficjalnym newsie z DOJ (link w poście) jest: „Lithuanian Man Pleads Guilty To Wire Fraud For Theft Of Over $100 Million In Fraudulent Business Email Compromise Scheme”

     Odpowiedz
     • erwin

      Amerykanie pewnie sami nie wiedzą czy Litwin czy Łotysz.

  • Wikiyu

   Oba… Litwin, ale firmę założył na Łotwie.

   Odpowiedz
 2. usa imperium zla

  No i oczywiście ekstradycja do Stanów, jakże by inaczej. Nie był obywatelem USA – nie powinien być tam sądzony – koniec kropka.

  Odpowiedz
  • MK

   Czy ktoś może wytłumaczyć na jakiej podstawie została przeprowadzona taka ekstradycja? Może byłby to dobry temat na artykuł; kiedy i za co można kogoś wysłać do usa, zsrr^H^H^H^Hrosji, itp. ;-)

   Odpowiedz
 3. opsec

  Wiadomo w jaki sposób go namierzyli?

  Odpowiedz
 4. PWNM2.0

  „Maksymalny wymiar kary, który mu grozi to 30 lat więzienia” – brakuje domknięcia wtrącenia. Powinno być: „Maksymalny wymiar kary, który mu grozi, to 30 lat więzienia”.

  Odpowiedz

Odpowiedz