RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Opera wbudowała w swoją przeglądarkę darmowego i nielimitowanego VPN’a [Akt.]

21 kwietnia 2016, 13:00 | Aktualności | komentarzy 17

Interesujący wpis pojawił się wczoraj na oficjalnym blogu Opery. Ta znana przeglądarka, jako pierwsza spośród popularnej konkurencji, została wyposażona we wbudowanego i nielimitowanego VPN’a.

Nowa funkcjonalność jest na chwilę obecną dostępna jedynie w wydaniu developer, już niedługo trafi jednak do głównego kanału.

Opera: wbudowany darmowy i nielimitowany VPN

Opera: wbudowany darmowy i nielimitowany VPN (źródło: opera.com)

Dla użytkowników Opery ma to oznaczać możliwość korzystania z darmowej i nielimitowanej usługi VPN bez konieczności używania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania oraz (często płatnych) usług.

To z kolei pozwoli na skuteczną ochronę własnej prywatności podczas surfowania, zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci publicznych oraz pomoże pokonać rozmaite ograniczenia w dostępie do treści.

Włączenie korzystania z usługi VPN w Operze jest bardzo proste i sprowadza się do skonfigurowania zaledwie jednej opcji. Jakakolwiek rejestracja nie jest wymagana. Wygląda więc na to, że będzie to świetna okazja do skorzystania z dobrodziejstw oferowanych przez VPN’a również w przypadku mało zaawansowanych użytkowników.

Opera -- konfiguracja VPN

Opera — konfiguracja VPN (źródło: opera.com)

Pamiętajmy jednak, że jak w każdej tego typu usłudze, historia naszych działań może być znana jej dostawcy — VPN nie zapewni nam anonimowości. Warto również dodać, że w przypadku Opery tunelowany jest jedynie ruch związany z przeglądarką i nie dotyczy to żadnej innej aplikacji.

[Aktualizacja]

Pamiętajmy również, że istnieje wiele różnych sposobów na poznanie naszego prawdziwego adresu IP. Jednym z nich jest skorzystanie z mechanizmów WebRTC, które bez problemu radzą sobie z wyłuskaniem naszego adresu pomimo skorzystania z VPN’a wbudowanego w Operę:

VPN w Operze kontra WebRTC...

VPN w Operze kontra WebRTC…

[Aktualizacja 24.04.2016]

Pierwsze testy pokazały, że funkcja VPN’a w Operze z technicznego punktu widzenia to tak naprawdę HTTP/S proxy wymagające uwierzytelnienia.

Co ciekawe, przedstawiciele Opery nadal bronią swojego nazewnictwa określając nową funkcjonalność mianem „VPN’a dla przeglądarki”. Jest tak ponieważ, w odróżnieniu od standardowego proxy, VPN w Operze obsługuje cały ruch związany z przeglądanymi stronami internetowymi — w tym zapytania DNS.

VPN w Operze -- brak wycieków z zapytań DNS

VPN w Operze — brak wycieków z zapytań DNS

Na chwilę obecną potwierdzono również obecność wycieków z WebRTC (przed czym ostrzegaliśmy już w 1. aktualizacji), Opera planuje jednak rozwiązać ten problem w kolejnych wydaniach:

In our case we are coming with a new term: a browser VPN – and our goal is that all the network activity from the browser is actually routed via our secure proxy – unlike the usual proxies that only route the web traffic. So it’s different than a system wide VPN but it’s also different than a proxy. Thus – a browser VPN. Currently WebRTC and plugins are still not routed that way – but we’re very open about this – we’ve just released this as a developer preview and planning to fix this in the coming updates.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Pawel

  To chyba nie do końca VPN, bo VPN działa w warstwie 2 lub 3 (a ciężko mi sobie wyobrazić, że przeglądarka np. zmienia systemową tablicę routingu). To raczej proxy, gdzie przeglądarka przechwytuje nasze zapytania i przesyła je do serwera proxy.

  Odpowiedz
  • To taki VPN tylko dla przeglądarki — ruch z pozostałych programów faktycznie odbywa się bez żadnych zmian.

   Odpowiedz
   • Jaro

    To może jest to zwykłe web-proxy?:)

    Odpowiedz
   • MIrek

    Tak, to wygląda jak proxy. Trzeba odpalić wiresharka, wszystko stanie się jasne.

    Tylko czy ktoś w ogóle używa opery ?

    Odpowiedz
    • Pawel

     W Wiresharku raczej nie zobaczysz, bo pewnie przeglądarka przechwytuje wewnętrznie zapytania i zobaczysz już tylko ruch wychodzący do zdalnego serwera proxy.

     Odpowiedz
    • vlinder

     Ja używam. :P Tyle Polaków przy niej pracuje, że nie wiem czy to wciąż norweski produkt. ;)

     Odpowiedz
    • Juri

     A np ja, jedna z lepszych przeglądarek obecnie. Wydajnościowo imho przebija chromea i firefoxa w codziennych zastosowaniach(przynajmniej u mnie na wielu sprzętach)

     Odpowiedz
   • Jake

    > To taki VPN tylko dla przeglądarki

    hehe, czyli co?

    Odpowiedz
    • Szyfrowany tunel to jednak coś więcej niż standardowe proxy. Jednak pełnowartościowy VPN to rzeczywiście nie jest…

     Odpowiedz
 2. aakkkkddkk

  Jeśli ktoś korzysta z nieszyfrowanych stron to jakie to ma znaczenie czy podejrzy mój ISP czy ISP od vpn?
  Lista VPN do potestowania:
  http://www.vpngate.net/en/#LIST

  Z tym VPN-em od opery będzie podobnie jak z torem.
  Wyląduje na czarnych listach.

  Odpowiedz
 3. js

  Opera upada, podobno po Operze Next część ludzi z zespołu olała opere i teraz produkują Vivaldi (zadaje się) podobno jest tak przekozacka że już konkuruje z Chrome i FF (tak mówią blogerzy (ci rasowi) motywowani wielkością buttonów :D).
  Zresztą ktoś ma jeszcze opere, nawet ja odinstalowałem a z reguły mam wszystkie przeglądarki na pasku

  Odpowiedz
 4. No właśnie, jakie to ma znaczenie czy IP Twojego komputera podejrzy Twój provider internetowy, czy potencjalny spamer badający potencjalne luki Twojego komputera na możliwość rozsyłania spamu. Faktycznie, różnicy żadnej nie ma. W odniesieniu do realnego życia, to faktycznie nie ma żadnej różnicy, czy do Twoich pieniędzy dostęp ma pracownik banku, czy potencjalny złodziej. Faktycznie różnica żadna.

  Odpowiedz
 5. Wax

  Fajnie, ale z jakiegoś powodu nie chce mi się ta usługa w ogóle włączyć.

  Odpowiedz
  • Wax

   Tzn. cały czas trwa łączenie.

   Odpowiedz

Odpowiedz