RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Nowe warianty ataków phishingowych w Polsce. Tym razem w akcji kody QR – można stracić zawartość konta

14 lipca 2022, 12:10 | W biegu | 0 komentarzy
Tagi:

Tym razem Radek zaalertował nas o ~nowym wariancie starego ataku „na OLX„. Wszystko idzie jak po staremu, czyli zgłasza się „kupujący” na przedmiot, który wystawiliśmy, dopytuje się dla niepoznaki o szczegóły. Aż w końcu chce kupić.

Chce „kupić” czyli wysyła linka w formie kodu QR („zeskanuj indywidualny kod QR aby rozpocząć otrzymywanie środków” :-D)

Warto zaznaczyć, że kod jest całkiem ciekawie personalizowany (kolor allegro, w środku napis allegro) – sam link prowadzi do podstawionej strony allegro (nie skanujcie przypadkiem tego kodu):

Docelowa strona próbuje wyłudzać nasze dane finansowe (w tym np. dane karty płatniczej) i / lub dane osobowe.

Swoją drogą, o podobnej akcji ostatnio wspominał CERT Orange, tym razem kod QR został użyty w scamie na „problem z dostarczeniem paczki”:

Co specjaliści z Orange komentują w następujący sposób:

Kod QR! Zaiste sprytne, z dwóch powodów. Dodanie logo firmy, której marka jest nadużywana wzbudza zaufanie. A sam kod QR, choć de facto wydłuża proces (wzięcie do ręki telefonu, czasem nawet instalacja aplikacji do czytania kodów), ułatwia oszustom atak w dwójnasób. Po pierwsze – przenosi aktywność ofiary na telefon. A tam mniejszy ekran i nierzadko schowany pasek adresu. Po drugie – nie widzimy paska adresu, klikając go.

Uważajcie!

PS
Wstawka dla osób technicznych – jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o kodach QR, polecamy świeżo opublikowany materiał na naszym kanale SekurakTV.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

Odpowiedz