Żądny wiedzy? Wbijaj na Mega Sekurak Hacking Party w maju! -30% z kodem: majearly

Nowe oszustwo „na kwarantannę”. Dane przyszłych ofiar pozyskiwał z nasłuchu kanałów policyjnych…

27 lipca 2020, 18:44 | W biegu | komentarzy 5

Gazeta Wyborcza donosi o dość komplikowanym, ale jak się okazało skutecznym ataku.

Zaczęło się tak:

Mężczyzna po powrocie z Belgii musiał przejść dwutygodniową kwarantannę. [Jakiś czas później] (…) zapukał do niego młody człowiek, który przedstawił się jako pracownik sanepidu.

Powiedział, że ma pobrać wymazy do badania na obecność koronawirusa. Wyczytał z listy jego imię i nazwisko. Ofiara grzecznie wypełniła specjalny formularz: imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu itp., dała sobie pobrać wymaz.

Można zapytać – no dobra, ale jak ktoś kto kolekcjonował czyjeś wrażliwe dane osobowe uwiarygadniał swoją wizytę? Mamy rozwiązanie i tego problemu:

powiadomiona policja ustaliła, że sprawca zdobył zdobywał imiona, nazwiska i adresy swoich ofiar poprzez podsłuchiwanie kanałów policyjnych, gdy funkcjonariusze odwiedzali osoby w kwarantannie i nadawali te dane przez radio.

–Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Porucznik Koronny

    W duzych miastach (a coraz czesciej nawet zapyzialych wsiach) policja i pogotowie nadaje w szyfrowanym. Co nie znaczy ze nie mozna tego magrac i odszyfrowac…

    Odpowiedz
    • Ffr

      Ta pan porucznik ale g***o wie, powodzenia przy odszyfrowaniu DMR z dużego miasta z modulacją FM.

      Odpowiedz
    • Odpowiedz

      Poruczniku, w całym kraju PRM (Państwowe Ratownictwo Medyczne) nadaje zaszyfrowanym radiem cyfrowym, za wyjątkiem załóg HEMS (tutaj analog nieszyfrowany). W zalezności od garnizonu to policja posiada albo stare analogi, albo cyfrowe Motorolki. Straż też niestety analogiem leci :(

      Odpowiedz
  2. Michał

    Ostatnio była burza na niebezpieczniku w komentarzach. Ciekawe czy i tu będzie. Jak to rzekomo wszystko jest szyfrowane hur durr

    Odpowiedz
  3. marcin

    Slicznie wygladaja dmrki motoroli przy mundurkach. A te dmrki umozliwiaja prace zarowno po analogu jak tez digital. Ale nawet jak jest digital to moze to plynac bez szyfrowania. Co innego tetra. Zapewne ktos czegos nie dopatrzyl i poszlo analogiem lub bez szyfrowania. Sami mundurowi w patrolach niemusza sie znac na meandrach radiokomunikacji. Oni oczekuja sprawnego sprzentu.

    Odpowiedz

Odpowiedz