RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Nad WhatsApp i inne komunikatory nadciągają ciemne chmury? „Ghost protocol” dający dostęp agencjom wywiadowczym dostęp do zaszyfrowanych danych…

01 sierpnia 2019, 21:44 | W biegu | komentarzy 7

Guardian donosi z zakończonym spotkaniu przedstawicieli Pięciorga Oczu. Spotkanie poświęcone było walce z terroryzmem i ochroną dzieci, ale wg doniesień głównym tematem były coraz bardziej efektywne metody szyfrowania komunikacji:

Dealing with the challenge faced by increasingly effective encryption was one of the main topics at the summit.

Odpowiednie argumenty, pomasowanie obywateli i robimy backdoora. To dość luźne tłumaczenie jednej z wypowiedzi:

“We need to ensure that our law enforcement and security and intelligence agencies are able to gain lawful and exceptional access to the information they need,” the Home Office said in a statement.

Na WhatsAppie szczególnie zależy przedstawicielom Wielkiej Brytanii, z wykorzystaniem tego komunikatora odbył się atak terrorystyczny na London Bridge w 2017 roku. Z kolei wg Forbesa, WhatsApp ma już w zasadzie zaplanowane mechanizmy wykrywające niedobrych obywateli:

In Facebook’s vision, the actual end-to-end encryption client itself such as WhatsApp will include embedded content moderation and blacklist filtering algorithms. These algorithms will be continually updated from a central cloud service, but will run locally on the user’s device, scanning each cleartext message before it is sent and each encrypted message after it is decrypted.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Jerico

  Po prostu brak słów (zwłaszcza tych bardziej kulturalnych) na określenie takiego sk****syństwa. Słusznie nigdy nie wierzyłem facebookowemu WhatsAppowi i odmawiałem używania. Wypada, żeby wszyscy zainteresowani prywatnością przestawili się na Signala i twardo poinformowali wszystkich przyjaciół, że od dziś na inne formy komunikacji nie odpowiadają. A jeśli komuś się nie będzie chciało zmienić… to żaden z niego przyjaciel.

  Odpowiedz
 2. TCD

  Nie ma to jak szyfrowany komunikator z systemem donoszenia – Facebook WhatsApp w calej okazalosci!!

  Mnie tam nie znajdziecie, uzywajcie Signal

  Odpowiedz
 3. Maciej

  Rozumiem walkę z terroryzmem.. ale po co walczyć z ochroną dzieci?

  Odpowiedz
 4. erghehy

  jak złamią tox-a albo zakażą tor-a to bede sie zastanawiał

  Odpowiedz
 5. Stefan

  Home Office bredzi:
  „security and intelligence agencies (…) to gain lawful and exceptional access”

  Przecież w *masowej* inwigilacji (podsłuchiwanie wszystkiego żeby potem mieć co wyciągnąć) nie chodzi o „exceptional access” (tj. na podstawie konkretnego nakazu) tylko o bulk interception. I masowe wdrożenie szyfrowania jak w Whatsappie faktycznie może utrudniać masową inwigilację. A to o nią tu chodzi. Nie o podsłuch jednostek, bo to można zrobić innymi sposobami niż tylko podpinając się do kabla podmorskiego.

  Odpowiedz
  • Tobiasz

   Policja jest zainteresowana właśnie „exceptional access”.
   „Bulk interception” to domena GCHQ.

   Odpowiedz
 6. Kamil

  end-to-end encryption wg. Facebooka: Wasze końce są też naszymi końcami.

  Odpowiedz

Odpowiedz