„Myszka poprosiła o instalację koparki walut” – Razer

18 marca 2019, 11:06 | W biegu | komentarzy 6
: oglądaj sekurakowe live-streamy o bezpieczeństwie IT.

Trochę podejrzane – prawda?

You have got to be kidding. My spouse has a Razer mouse which just asked to install mining software. MINING. SOFTWARE. They „pay” you in loyalty scrip.

Miner

Okazuje się, że to nie jest żaden malware, tylko normalna akcja producenta m.in. popularnych akcesoriów dla graczy – Razer, który słusznie zaleca:

We highly recommend running SoftMiner on a computer with a GPU of at least a Nvidia GTX 1050 or AMD RX 460.

Zarobione kopaniem ‚wirtualne monety’ (nie mylić z kryptowalutą), można zamienić np. na gry czy sprzęt. Czy Razer sprzedaje kryptowalutę? Nie – też jest pośrednikiem – taki to dzisiejszy świat ;)

The cryptocurrency that’s being mined through this program is not touching Razer’s hands nor the user’s hands,” said Razer spokesperson Kevin Allen in a phone call. “We get a fee from the third party for generating cryptocurrency.”

Akcja nie jest nowa, ale cały czas warto przypominać, że musimy być czujni. Zaakceptowanie pozornie bezpiecznego komunikatu (bo co może mieć w sobie myszka) może być niebezpieczne.

Dla osób zainteresowanymi tego typu problemami polecamy też akcję z Logitechem (wstrzykiwanie sekwencji klawiszy przez stronę WWW) czy słuchawkami Sennheiser możliwość podsłuchu przez napastnika ruchu https.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Dżonatan

  Strach lodówkę otworzyć…

  Odpowiedz
 2. olokos

  Ktoś w sekuraku chyba korzysta z internet Explorera. Ten news jest z 12 grudnia 2018…

  Odpowiedz
  • Ktoś chyba nie czyta do końca ;) bo piszemy o tym (bliżej końca newsa), że „to już było” – z linkiem do źródła.

   Ale też cały czas *jest* (link do tweeta z „teraz”, link do strony producenta). Dodatkowo, nie było na sekuraku -> więc (wg nas) warto było jednak wrzucić newsa o temacie.

   pozdrowienia

   Odpowiedz
   • Stefanzoka

    Ładna kontra Sekuraku =)

    Odpowiedz
 3. dakar2

  pobralem to niechcący, potem miałem wirusa, nie polecam.

  Odpowiedz
 4. Kamil

  No ja przy tej sytuacji naklikalem jak zawsze dalej itp. Bo co tam może mi narobić aplikacja myszki, potem się zastanawiam co mi tak laptop kręci jak nic nie robię. Patrzę a tam myszka mi topuje wykorzystanie procesorów :-[

  Odpowiedz

Odpowiedz