Dlaczego hackowanie aplikacji webowych jest proste? Zapisz się na darmowe szkolenie od sekuraka.

Microsoft Windows ma 30 lat!

21 listopada 2015, 16:22 | W biegu | komentarze 3

W listopadzie 1985 roku wydano Windows 1.0, który miał dość słaby start ze względu na toporny wygląd, dużo bugów i marną wydajność.

Windows 1.0 (za: verge).

Windows 1.0 (za: verge).

Co więcej, pozwem od razu zagroził Apple, ponieważ Windows używał podobnych okienek, podobnych menu, a także miał obsługę myszy (!).

Bill Gates zamiast z tym walczyć postanowił rzeczywiście zakupić licencję od Apple, która umożliwiała w Windowsach użycie pewnych funkcjonalności znanych z komputerów Apple, i to uwaga – we wszystkich kolejnych wersjach Windows :)

Czy znacie tego pana? (zdjęcie za: verge)

Czy znacie tego pana? (zdjęcie za: verge)

Dalej, Microsoft postawił na otwartość (łatwo na przykład było niezależnym developerom tworzyć aplikacje dla Windows), później wydał Excela, a dalej potoczyło się trochę samo ;)

Pełna historia Windowsów – głównie w formie zmian wizualnych – na Verge.

–Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. kiler129

  @Michał: s/użycie pewnych funkcjonalności/użycie pewnych funkcji/

  Odpowiedz
 2. QuadDamage

  To już 30 lat temu Apple miało swoich „Patentowych Prawników” ? ;] Swoją drogą, niezły myk z tą licencją na wszystkie kolejne wersje Windowsa.. nie wiem czy to był bug czy feature w licencji, Microsoftowi wyszedł jednak na dobre a Apple pewnie do dziś nie może sobie tego wybaczyć.

  Odpowiedz
 3. wuef

  Ja w to nie wierzę. Obrazek jest w formacie .png, który powstał w 1996, rozdzielczość 1020×550 nie pasuje do żadnej znanej rozdzielczości ekranu z tamtych czasów. Prawdopodobnie jest to projekt czegoś co miało być stworzone. Orygnalne zrzuty ekranu? Raczej nie.
  Windows 3.1 w 1994 roku miał poważne problemy z drukowaniem na drukarkach PostScript, i tak już mu zostało..

  Odpowiedz

Odpowiedz