Książka sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych: -20% z kodem rabatowym: ksiazka-wakacje

Microsoft będzie nas chronił przed NSA za pomocą usług zlokalizowanych w Niemczech

12 listopada 2015, 00:01 | W biegu | komentarzy 10

Ciekawy pomysł Microsoftu. Usługi chmurowe dla klientów europejskich mają być świadczone z terytorium Niemiec, co może pozwolić na skuteczną ochronę ich danych przed wścibskim NSA.

Microsoft ogłosił właśnie, że zamierza uruchomić dwa nowe centra danych zlokalizowane na terytorium Niemiec. Oferowane w ten sposób usługi chmurowe mają być odporne na wszelkie zapędy amerykańskich służb.

Google data storage

Formalnym opiekunem danych będzie niemiecki T-Systems (wchodzący w skład Deutsche Telekom), co spowoduje, że ewentualne żądania dostępu będą rozpatrywane według niemieckiego prawa:

These new cloud services will be a first of their kind innovation from a global hyper-scale cloud provider, in that access to customer data stored in these new datacenters will be under the control of T-Systems, a subsidiary of Deutsche Telekom, an independent German company acting as a data trustee. Microsoft will not be able to access this data without the permission of customers or the data trustee, and if permission is granted by the data trustee, will only do so under its supervision.

Miejmy tylko nadzieję, że to przekona amerykańskie służby. Wcale nie będzie to takie łatwe, gdyż ich zdaniem należy im się wgląd we wszelkie dane przetwarzane przez amerykańskie firmy, nawet jeśli fizycznie są one przechowywane poza granicami USA…

— WS

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. A

  z deszczu pod rynnę / zamienił stryjek siekierkę na kijek

  Odpowiedz
  • splunkie

   …zgadza się :]

   Odpowiedz
 2. RR

  Takie tam działania PR.

  Gorsze od bycia podsłuchiwanym jest tylko bycie podsłuchiwanym mając pewność bycia nie podsłuchiwanym

  Odpowiedz
 3. AHA

  .
  Tak jak zawsze – marketing…, no bo co to tak na prawdę niby poprawia dla firmy z Polski, Czech, Słowacji, Węgier czy Litwy?
  .

  Odpowiedz
  • splunkie

   Teoretycznie- nic. Moim zdaniem, zabieg MS aby uniknąć zarzutów o nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych- vide Safe Harbour case..

   Odpowiedz
  • Dosłownie nic, usługa hostowania w UE ma być płatna. Jeśli rząd Pl chce hostować dane w UE, będzie płacił abonament za hostowanie w Niemczech. Domyślnie, osoby które nie dopłacą, będą miały dane w USA.

   Odpowiedz
 4. ojajego

  Takie bajki to mogą wciskać tylko swoim wyznawcom. Nikt normalny tego syfu nie używa. Kij ci w odbyt, Mikroszpiegu!

  Odpowiedz
 5. Maciejos

  Ciekawe, ale raczej mało realne. Jako przykład podam, że amerykańska FDA (Food & Drugs Administration) wymaga, aby podmioty związane z żywnością/lekami, świadczące usługi na terenie USA stosowały jej regulacje we wszystkich swoich oddziałach na całym świecie. Niedostosowaie się do tego wymogu grozi, po pierwsze zakazem prowadzenia działalności w USA, a po drugie procesami sądowymi. Myślę, że zmuszenie Microsoftu do współpracy będzie raczej bardzo proste.

  Odpowiedz
 6. Mikrus

  Tak na prawdę to chodzi o to że:

  1) Trybunał Sprawiedliwości UE w październiku 2015 r. uznał nieważność obowiązującej od 15 lat umowy Safe Harbor zawartej pomiędzy Komisją Europejską a departamentem handlu USA, na mocy której dane osób i firm z Unii Europejskiej mogły być przetwarzane przez firmy z USA (m.in przez aferę NSA, zapędy Facebooka, Google itd.). Microsoft nie chce czekać, aż politycy wypracują nowe regulacje więc uruchamiają swoją chmurę w UE na potrzeby Azure, Office 365 oraz Dynamics CRM Online.

  2) Niemcy nie chcieli kupować rozwiązań chmury Microsoft ze względu na przechowywanie danych poza granicami RFN.

  …all about $$$

  Odpowiedz
 7. Tymczasem resort handlu Stanów Zjednoczonych informuje na swojej stronie internetowej, że nadal prowadzi program Safe Harbor, łącznie z przyjmowaniem nowych wniosków od amerykańskich firm, które chcą w nim uczestniczyć. W razie pytań firmy amerykańskie odsyła do Komisji Europejskiej lub urzędów ochrony danych osobowych w krajach UE.

  Luisa Santos, dyrektor do spraw międzynarodowych w BusinessEurope, potwierdziła, że towary, a wraz z nimi dane osobowe są nadal przesyłane z Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych.

  Odpowiedz

Odpowiedz