MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Kraków: kradzioną kartą zapłaciła 771 razy w przeciągu 10 miesięcy

19 listopada 2019, 12:58 | W biegu | komentarzy 11

Ciekawą historię opisuje Polsat News. W skrócie: właścicielka karty płaciła telefonem, z którym powiązana była karta – myślała, że kartę cały czas ma w bezpiecznym miejscu. Z kolei 62 letnia pani która wykonała 771 niewielkich transakcji (na kwotę ~6500 PLN), zeznała że kartę znalazła w automacie z biletami.

W obecnej chwili taka akcja nie powinna się już udać, a to ze względu na dyrektywę PSD2, która miała być wdrożona przez banki do 14 września 2019r. Zgodnie z nią płatności zbliżeniowe kartą powinny mieć wymuszone podanie PIN-u po kilku transakcjach lub po sumarycznym przekroczeniu danej kwoty w ciągu transakcji (maksymalna wartość to 150 EUR, ale może być również ustalona jako mniejsza).

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Proxy

  Posiadam kartę jak i moi znajomi. Do 50 zł żaden z nas nigdy jeszcze nie otrzymał zapytania o PIN tak więc działa to chyba nie za dobrze. A karty mamy z różnych banków.

  Dlatego też nie ma się co dziwić że i ta Pani miała tak, że się pozbyła pieniędzy bez własnej wiedzy.

  Odpowiedz
  • Artur

   Poważnie ?
   Jest wyraźnie napisane że podanie pinu co którąś transakcje nie weszło jeszcze do użytku

   Odpowiedz
   • kszh

    Poważnie? Zacytuj…

    Odpowiedz
 2. Mike

  @sekurak
  A możecie opisać historię z Waszego, krakowskiego, podwórka gdzie uczniowie jednego z liceów „zhackowali” ankietę przygotowaną przez kuratorium?
  Oczywiście chodzi mi o kwestie techniczne a nie społeczno-polityczne.

  Odpowiedz
 3. Leszek

  Wystarczy że kartą w telefonie co jakiś czas miała większą płatność. To już odblokuje kolejne operacje bez pin. Mój bank od dawna wymaga co jakiś czas podania pinu ale jest to na tyle rzadko że zdarzyło mi się może ze 2 razy. A płacę i kartą i telefonem

  Odpowiedz
 4. Calandrino

  @ Mike Ucz się chłopie uczciwie do tej matury i nie próbuj wyłudzać nielegalnych patentów na jej zdanie.

  Odpowiedz
  • Maciej

   Skąd wziąłeś pomysł, że chce coś wyłudzać i że w ogóle ma pisać maturę? Tamta sytuacja dotyczyła wysyłania automatycznie odpowiedzi do ankiety. Typowe nie znam się to się wypowiem przez kogoś starszego patrzącego z góry.

   Odpowiedz
   • Zgred

    Skąd wiesz, że jest starszy? Typowe zakładanie z góry

    Odpowiedz
  • Mike
   Odpowiedz
   • Mike

    Oczywiście moja odpowiedź z linkiem do artykułu była skierowana do Kolegi Calandrino.

    Odpowiedz
 5. Grzegorz

  Generalnie płatność zbliżeniowa na tą chwilę nie jest potwierdzana Pinem jeśli jest to płatność do 50 zł, miały być zmiany od przyszłego roku aby zwiększyć tą kwotę do 100 zł ale do końca nie wiem na czym stanęło. Owszem na płatności zbliżeniowej występują limity w PKOBP i PKOSA z tego co pamiętam jest to 1000 zł. Kilkukrotna płatność zbliżeniowa w różnych punktach nie wymaga autoryzacji chyba że przekroczona zostanie kwota 50 zł. Przynajmniej tak to wygląda w PKOBP i PKOSA.

  Odpowiedz

Odpowiedz