Kompleksowe szkolenie: wprowadzenie do bezpieczeństwa IT od sekuraka z rabatem 50%. Jedyna taka okazja w tym roku. Nie przegap! :-)

Korea Północna cały czas rozwija program nuklearny. Ale sankcje! Kim: wykradliśmy równowartość > 1 miliarda PLN z giełd kryptowalut

09 lutego 2021, 15:40 | W biegu | komentarzy 5

Jesteś zamkniętym krajem, na który dodatkowo nałożono dotkliwe sankcje. Potrzebujesz pieniędzy na rozwój swojego programu wojskowego. Co robisz? Szkolisz hackerów (crackerów) – nie wymaga to w zasadzie żadnych nakładów na infrastrukturę.

Co robią hackerzy? Ano atakują giełdy kryptowalut. Wg raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, na który powołuje się Reuters – Korea uzyskała z tytułu hacków aż ~300 milionów USD, co pomogło w kontynuowaniu programu nuklearnego:

North Korea maintained and developed its nuclear and ballistic missile programs throughout 2020 in violation of international sanctions, helping fund them with some $300 million stolen through cyber hacks, according to a confidential United Nations report seen by Reuters on Monday.

Nie trzeba być geniuszem żeby stwierdzić, że przychody z tytułu ofensywnych cyberoperacji będą jeszcze większe – można łatwo zwiększyć liczbę odpowiednio przeszkolonych hackerów, ceny kryptowalut idą w gorę jak szalone, my z kolei nie zauważyliśmy jakiegoś skokowego wzrostu bezpieczeństwa systemów IT w ostatnich latach (choć powolutku jest coraz lepiej).

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Noposto

  Ciekawe kto to robił jakiś wywiad wojskowy czy cywilny?

  Odpowiedz
 2. Mariusz

  Taka drobna uwaga odnośne sformułowania 'skokowy wzrost bezpieczeństwa systemów IT’. Czasem taka skokowość powinna właśnie martwić. Oznacza to mniej więcej, że ktoś nie zajmuje się tym ciągle i w dłuższych chwilach pomiędzy audytami można zaplanować i wykonać 'skok’ na taki system.

  Odpowiedz
  • Masz rację, choć tutaj bardziej miałem na myśli, np. taką sytuację: 2019r. – co 20-sta firma robi pentesty, 2020r. co 10-ta firma robi pentesty (tak nie jest).
   Z kolei wzrost liczby ataków jest skokowy ostatnio…

   Odpowiedz
 3. Jak jest wtopa to jest i skok. Tak działa IT czyli też IT security. Nie ma pieniążków na rozwój póki coś nie pierdyknie, a wtedy jest za późno. Managiery nie rozumiejo.

  Odpowiedz
 4. Niech Żyje Kim Dzong Un

  Tylko oni dbają o prawa ludu robotniczego

  Odpowiedz

Odpowiedz