Nie masz jeszcze książki sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych? 20% taniej z kodem rabatowym: oferta-sekurak-20

Jak namierzać lokalizację telefonów?

19 lipca 2017, 20:46 | W biegu | komentarze 4

Temat nie jest nowy, ale warto przeczytać świeże, dość kompleksowe opracowanie problemu. Przejście po metodach teoretycznie skutecznych, ale w praktyce nie działających, podstawy działania sieci komórkowych – aż po odpowiedzi na pytania typu 'czy można namierzać lokalizację również archaicznych telefonów typu nokia 3310.

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Dziwię się, że jeszcze nie śledzi się telefonów przy pomocy nawigacji inercyjnej. Teraz każdy telefon ma wbudowane akcelerometry, żyroskopy i magnetometry. Dane z tych czujników wystarczą do złożenie systemu INS. Co prawda te czujniki są marnej jakości w porównaniu do tych stosowanych chociażby w lotnictwie, ale gdyby dobrze przefiltrować pomiary… Kto wie. Sam się teraz tym bawię i jestem zaskoczony efektami.

  Odpowiedz
  • Mariusz

   Od paru lat w SoC-ach Qualcomma jest iZat – technologia lokalizacji w budynkach bazująca właśnie na tym, co napisałeś, ale jakoś nie słyszy się o tym wiele.

   Odpowiedz
 2. Sławomir Łata

  Magnetometr nie daje żadnych informacji o położeniu, samo wahanie pola magnetycznego ziemi jest zaskakujące dla osób, które to śledzą. Dodatkowo wystarczy przejść koło dowolnego głośnika, czy innego źródła pola magnetycznego (działający telefon komórkowy też), żeby odczyty można było wyrzucić do kosza.

  Odpowiedz
  • Bezpośredniej informacji o położeniu nie daje żaden z wymienionych przeze mnie czujników. Poczytaj sobie o AHRSie, który jest częścią składową INS.

   Odpowiedz

Odpowiedz