RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Hollywoodzki szpital zapłacił okup za odzyskanie danych zaszyfrowanych przez ransomware

18 lutego 2016, 11:14 | W biegu | 1 komentarz

Pamiętacie szpital Hollywood Presbyterian Medical Center, który od wielu dni był sparaliżowany przez rozległą infekcję tamtejszych systemów komputerowych oprogramowaniem ransomware? Nie widząc innego wyjścia placówka zapłaciła okup komputerowym przestępcom…

Jak oficjalnie poinformowały władze szpitala, podjęto decyzję o zapłacie około 17 tys. USD (40 bitcoinów). Wcześniejsze doniesienia mówiły o żądaniu na kwotę 3,6 miliona USD, informacja ta została jednak zdementowana.

The quickest and most efficient way to restore our systems and administrative functions was to pay the ransom and obtain the decryption key. In the best interest of restoring normal operations, we did this.

Nie jest żadną tajemnicą, że coraz częściej osoby prywatne i rozmaite organizacje decydują się na zapłatę tego typu okupu. W 2013 roku na taki krok zdecydował się nawet jeden z posterunków amerykańskiej policji.

Jeden z popularnych programów klasy ransomware

Jeden z popularnych programów klasy ransomware

Ransomware pozostaje więc dla przestępców jedną z najbardziej skutecznych form monetyzacji swych nielegalnych działań i nic nie wskazuje na to, by miało się to szybko zmienić.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

  1. z3

    Też znam osobiście kilka przypadków przedsiębiorstw, które ostatecznie zdecydowały się zapłacić po tym jak powstały ciężkie do zdeszyfrowania mutacje cryptolockera i w każdym przypadku dane zostały odzyskane jednak niezawsze prawidłowo ze względu na ułomny algorytm szyfrujący. Jednak cena jest tak niska z reguły, że myślę, że trend „płacenia” będzie tylko rósł.

    Odpowiedz

Odpowiedz