MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Gruba podatność w implementacji DP3T – jednego z systemów do contact tracingu COVID

11 sierpnia 2020, 14:05 | W biegu | komentarze 2
Tagi:

DP-3T (pisaliśmy m.in. o nim jakiś czas temu) to jedno z bardziej dojrzałych rozwiązań do tzw. contact tracingu. Tymczasem niedawno załatano taką podatność:

Missing signature validation of JWT when alg=none

Podatność występowała w jednym z komponentów backendowych całości:

When dp3t-sdk-backend is configured to check a JWT before uploading/publishing keys, it was possible to skip the signature check by providing a JWT token with "alg":"none".

O co tutaj chodzi? Jeśli uploadujemy klucze [wskazujące na ew. kontakt z wirusem] to fakt ten powinien być uwierzytelniony. W tym celu można właśnie użyć JWT z odpowiednim podpisem. Jak można było ominąć podpis? W bardzo „klasyczny” sposób :-) Jak możecie zobaczyć np. tutaj:

W nagłówku widnieje algorytm podpisu – w tym przypadku jest to HS256. Jeśli teraz serwer nie jest zbyt mądry i zaakceptuje algorytm „none” (podany przez atakującego), to w ogóle nie sprawdzi podpisu tego tokenu i zaakceptuje całe żądanie HTTP (z informacjami wskazanymi przez atakującego).

Dla pewności – polskie rozwiązanie korzysta z innego systemu (tj. z API Google/Apple), a od strony stricte bezpieczeństwa wygląda naprawdę solidnie (zobacz nasz ~100 stronicowy raport z audytu bezpieczeństwa tego rozwiązania).

Zainteresowanych tematem bezpieczeństwa JWT odsyłam do naszej książki, gdzie znajdziecie cały rozdział poświęcony temu tematowi. Książkę możecie teraz zakupić z rabatem -13% (kod: 12k-promo).

–Michał Sajdak

 

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Marek

  No nie wierzę, myślałem, że ta podatność umarła 10 lat temu. Dobrze widzę, że oni używają parsera JWT, w którym wystarczy użyć metody „parse” zamiast „parseClaimsJws” żeby strzelić sobie w stopę?! To by chyba warto zgłosić do samego parsera?
  Można by też chyba przeszukać githuba kto wykorzystuje tą bibliotekę i kto używa tej samej metody, a potem tylko nabijać sobie CVE ;)

  Odpowiedz
  • No w trakcie pentestów też widać ten problem czasem :]

   Odpowiedz

Odpowiedz