RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Globalna wyszukiwarka osób na podstawie numeru telefonu

24 sierpnia 2015, 08:40 | Aktualności, Narzędzia | komentarzy 19

Jak nie wszyscy wiedzą, popularny Facebook domyślnie pozwala na wyszukiwanie swych użytkowników na podstawie numeru telefonu. Wszystkich użytkowników, a nie tylko tych, których mamy w „znajomych”. Podobny trik działa w przypadku adresów e-mail. Spójrzmy na przykłady.

Spora część użytkowników najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego w mniejszym lub większym stopniu uzupełniając swe dane profilowe wprowadziła również własny numer telefonu. Facebook co jakiś czas o to prosi, aby „pomóc w zabezpieczeniu swojego konta i korzystać z innych możliwości”.

Facebook bardzo chce poznać nasz numer telefonu

Facebook bardzo chce poznać nasz numer telefonu

Podanie numeru telefonu jest niezbędne m.in. w celu skorzystania z bezpieczniejszej (dwuskładnikowej) formy uwierzytelniania, która oprócz podstawowego hasła weryfikuje dodatkowo kody przesyłane wiadomościami SMS.

O ile podanie numeru telefonu nie jest obowiązkowe, o tyle każdy z użytkowników Facebooka musi podać jakiś adres e-mail.

Co prawda wyświetlając profile osób spoza naszych znajomych domyślnie numerów telefonów ani adresów e-mail nie zobaczymy, jednak wyszukiwanie osób na podstawie tego typu informacji jak najbardziej zadziała.

Jeśli więc dzwonił do was ktoś z nieznanego numeru, taki numer możecie po prostu wpisać do facebookowej wyszukiwarki.

Facebook -- wyszukiwanie osób na podstawie numeru telefonu

Facebook — wyszukiwanie osób na podstawie numeru telefonu

To jednak nie wszystko. Korzystając z facebookowego API można również masowo wyszukiwać i ściągać podstawowe informacje (w tym imiona, nazwiska i zdjęcia) osób na podstawie kolejno generowanych numerów telefonów.

Aktualnie Facebook nie planuje wprowadzenia domyślnych ograniczeń na wyszukiwanie swych użytkowników po numerze telefonu. Możliwe jest jednak ręczne ograniczenie możliwości odnalezienia naszego profilu.

— Wojciech Smol

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. s

  Jeśli nie wymaga podania numeru to dlaczego zablokowali mi konto i do odblokowania musiałem podać numer?
  Facebook to jest masakra.

  Odpowiedz
  • Ja

   Bo coś źle zrobiłeś

   Odpowiedz
  • Stefan

   Jak nie żąda numeru telefonu to załóż mi konto, podam maila, deal ?

   Odpowiedz
 2. Bartek
  Odpowiedz
 3. vegii

  To ja teraz poproszę dialer rozpoznający, kto do mnie dzwoni przez to API.

  Odpowiedz
 4. Majki

  zawsze mnie zastanawiało po co ludzie mają konta na tym facebooku czy innym portalu społecznościowym.

  Odpowiedz
  • Orgiusz

   Bo statystycznie to najprostrzy (i jedyny) sposób kontaktu z znajomymi? Nie widzi mi się mieszkając w niemczech, wysyłać sms czy list do znajomego z pytaniem „hej co tam?”

   Odpowiedz
   • JZ

    Żarty sobie robisz? Jedyny sposób na komunikację? Czyli przed Facebookiem nie było internetu (bo nie było komunikacji)? Jest XMPP z OTR i masz komunikację szyfrowaną czyli gadasz PRYWATNIE!

    https://xmpp.org/xmpp-software/clients/

    O patrz! Jednak jest coś poza Facebookiem…

    Do tego na telefon masz np. Telegram z szyfrowaniem. O patrz znowu istnieje coś innego niż Facebook, Viber i inne śmieci.

    Odpowiedz
    • Piotr

     Po cholerę sobie tak utrudniać życie? Kolega mieszka w Niemczech, dajmy na to ma rodzinę w PL i min. 20 osób, z którymi chce sobie porozmawiać i ma żądać od innych, by instalowali dodatkowy software, skoro wszyscy mają FB? Co za debil z Ciebie :P W imię wyimagowanego bezpieczeństwa. ^^

     Odpowiedz
     • Cyr4x

      I właśnie dzięki takiemu cebulowemu myśleniu sytuacja wygląda jak wygląda. W telefonach poinstalowane aplikacje od facebooka i ludzie w dupie mają prywatność. Po tak prościej.

    • Maeian

     Dzięki fb i róznym grupą na nim możesz łatwiej poznawać ludzi z zagranicy oraz utrzymywać z nimi kontakt, tak samo z ludzi z różnych części polski, łatwiej jest przez fb utrzymywać kontakty bo mnóstwo ludzi używa fb czy innych portali społecznościowych, niz zmuszać innych aby zaczęli używać jakiegoś konkretnego komunikatora.

     Odpowiedz
     • Vii

      Dzięki fb również inżynieria społeczna, zarządzanie masami, ma się dobrze. Rzeczywiście, oby tak dalej.

  • Mateusz

   Nie wiem, może ma to jakiś związek z tym, że człowiek jest raczej istotą stadną, a że żyjemy w zabieganym świecie, gdzie praca zżera większą część naszego życia i coraz mniej mamy czasu na spotkania z żywym człowiekiem, taka usługa zaspokaja ludzkie potrzeby. Ale co ja tam wiem, jestem tylko informatykiem (Wiem, że ten termin nie jest już poprawny), który swoją piwnicę opuszcza raz w miesiącu żeby zrobić jakieś zapasy w puszkach. Resztę czasu spędzam na udowadnianiu ludziom w internecie jak bardzo się mylą:)

   Odpowiedz
  • Maeian

   Dzięki fb i róznym grupą na nim możesz łatwiej poznawać ludzi z zagranicy oraz utrzymywać z nimi kontakt, tak samo z ludzi z różnych części polski, łatwiej jest przez fb utrzymywać kontakty bo mnustwo ludzi używa fb czy innych portali społecznościowych.

   Odpowiedz
   • Kopiowanie

    I takie osoby nie potrafią poprawnie pisać. Bo jaka jest różnica pomiędzy mnustwo a mnóstwo. Bo wszyscy tak pisza. I nie ma się czego czepiać

    Odpowiedz
 5. Mateusz

  Warto również zanotować, że aplikacja facebook bardzo chce się ostatnio zainstalować na moim telefonie z androidem. Jako, że z fb korzystam głównie na laptopie, a na telefonie sporadycznie, to na fb wchodzę przez przeglądarkę. Od jakiegoś miesiąca lub dwóch po zalogowaniu widzę „stronę powitalną”, która obwieszcza mi, że moi znajomi „bardzo polecają” aplikacje mobilną. Najczęściej pojawia się również zdjęcie kogoś z mojej najbliższej rodziny. Pomimo, że zawsze kategorycznie odmawiam, to moi znajomi tak „bardzo polecają”, że dostaję ten komunikat po każdym zalogowaniu:)

  Odpowiedz
  • Anula

   Te kiedyś tak robiłam jak Ty ale aplikacja jest o wiele wygodniejsza i ciekawsza… A poazuje Ci to polecanie, bo wyłapuje kto z Twoich znajomych ja posiada, więc Ci poleca z automatu…

   Odpowiedz
 6. Mat

  Jakie było moje zdziwienie kiedy wszedłem w opcje facebooka a tam wypełniona rubryka nr tel… moim numerem…Nigdy tam nic nie wpisywałem.

  Odpowiedz

Odpowiedz