[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Facebook wprowadza szyfrowanie e2e rozmów głosowych i czatów wideo w Messengerze

16 sierpnia 2021, 13:40 | W biegu | komentarze 4

Kilka dni temu dyrektor ds. zarządzania produktem (Messenger) Ruth Kricheli ogłosił dość ciekawe dla miłośników prywatności zmiany w komunikatorze Messenger:

Pierwszą nowością jest szyfrowanie e2e (end-to-end) rozmów głosowych i wideo w Messengerze. W praktyce oznacza to, że nikt, w tym Facebook, nie powinien być w stanie podsłuchiwać treści naszych rozmów. Zmianie uległa również funkcja „znikających wiadomości”. Wzbogacono ją o więcej opcji pod względem czasu (od zaledwie 5 sekund do 24 godzin), po upływie którego nowe wiadomości mają zniknąć:

Oprócz powyższych modyfikacji Facebook zapowiedział również wprowadzenie w ciągu najbliższych tygodni szyfrowanych end-to-end czatów grupowych, ze wsparciem odnośnie do rozmów głosowych i wideo:

Ponadto szyfrowaniem mają zostać objęte prywatne wiadomości na Instagramie:

Oczywiście należy pamiętać o tym, że Facebook jest znany z naruszania prywatności swoich użytkowników, dlatego do tego typu zapowiedzi warto podchodzić z dużą dozą sceptyzmu. Przypominamy, że na Sekuraku znajdziecie poradnik dotyczący Signala, czyli komunikatora, który jest o wiele lepszy od Messengera pod względem prywatności:

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że nie każdego z naszych znajomych będziemy w stanie przekonać do porzucenia Messengera. W tego typu przypadkach planowane zmiany pozwolą nam na zachowanie jakiejkolwiek prywatności korespondencji…

~ Jakub Bielaszewski 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Tomasz21

  Witam;
  *Warto mieć jednak na uwadze fakt, że nie każdego z naszych znajomych będziemy w stanie przekonać do porzucenia Messengera*.
  . Cała mądrość jest zawarta w tym zdaniu, tutaj już nie chodzi o szyfrowane – nie szyfrowane? Tutaj chodzi jak przekonać współplemieńców do takiego kroku? Trudna sprawa, o ile jest nawet nie możliwa. Artykuł ciekawy, tylko on nic nie zmieni wśród fanatyków, Messengera.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Mariusz

   Swieta prawda. Wielokrotnie spotykalem sie reakcja:”a po co inny komunikator?”

   Odpowiedz
 2. Flash

  Szyfrowanie w aplikacjach facebookowych to bzdura. W whatsappie tez jest szyfrowanie (i to takie w dodatku marne) i co sie potem okazalo jest tez boczny protokol ktory przesyla cala komunikacje otwartym tekstem. Poza tym podobno w krajach EU dzieki baranom z brukseli szyfrowanie e2e jest zakazane.

  Odpowiedz
 3. Lis pilnuje kurnika

  Jakos im nie wierze.

  Przyklady z blogu „Schneier on Security”.

  17.06.2020: „Zoom Will Be End-to-End Encrypted for All Users”.

  5.08.2021: „Zoom Lied about End-to-End Encryption”

  Zoom will pay $85M — to the class-action attorneys, and to users — for lying to users about end-to-end encryption, and for giving user data to Facebook and Google without consent.

  The proposed settlement would generally give Zoom users $15 or $25 each and was filed Saturday at US District Court for the Northern District of California. It came nine months after Zoom agreed to security improvements and a “prohibition on privacy and security misrepresentations” in a settlement with the Federal Trade Commission, but the FTC settlement didn’t include compensation for users.

  Odpowiedz

Odpowiedz