[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Facebook patentuje ocenę zdolności kredytowej na podstawie relacji w sieciach społecznościowych

04 września 2015, 10:29 | Aktualności | komentarzy 14

Wygląda na to, że największy na świecie serwis społecznościowy zamierza zrobić kolejny krok w komercyjnym wykorzystaniu danych i informacji o powiązaniach swych użytkowników.

Facebook złożył bowiem wniosek patentowy „Authorization and authentication based on an individual’s social network„, który skrywa m.in. opis metody oceny zdolności kredytowej na podstawie analizy relacji poszczególnych użytkowników sieci społecznościowej.

In a fourth embodiment of the invention, the service provider is a lender. When an individual applies for a loan, the lender examines the credit ratings of members of the individual’s social network who are connected to the individual through authorized nodes. If the average credit rating of these members is at least a minimum credit score, the lender continues to process the loan application. Otherwise, the loan application is rejected.

Pomysł opiera się oczywiście na prostym założeniu, że osoby o znacznej zdolności kredytowej mają na Fecebooku sporo znajomych w podobnej sytuacji finansowej.

Weryfikacja zdolności kredytowej na podstawie relacji w sieci społecznościowej (ilustracja z wniosku patentowego)

Weryfikacja zdolności kredytowej na podstawie relacji w sieci społecznościowej (ilustracja z wniosku patentowego)

Wygląda więc na to, że Facebook rozważa sprzedaż tego typu usług instytucjom finansowym, a jego użytkownicy myślący o zaciągnięciu kredytu będą musieli rozważnie dobierać swych społecznościowych znajomych…

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. adrb

  Amerykanie i ich patenty… identyczny poziom jak patentowanie dwukliku myszką przez Microsoft.

  Odpowiedz
  • Mati

   Eee dwuklik to lajt, bardziej fun był patent zaokrąglonych rogów.

   Odpowiedz
  • Łukasz

   Amerykanie to jednak ludzie w znacznej mierze szczęśliwsi, ich gospodarka oraz przemysł jest świetnie rozwnięty(u Nas ciężko jest mówić o przemyśle).
   Mają najlepsze uniwersytety, technologie na świecie, bądźmy szczerzy nie dorastamy im do pięt i można śmiało przyjąć, że jesteśmy już od 50 do 100lat za nimi, za Niemcami raptem 25-35lat.
   Ba! Nawet pogodę mają lepszą i bardziej różnorodną kulturę. Stereotypy są wciąż żywe i.. utrwalane przez brak wiedzy, więc może przy okazji dodam, że w Polscie odsetek otyłych wśród młodzieży jest wyższy niż w USA.
   Spójrzmy na siebie zamiast zazdrościć pomysłów innym, miłego dnia ;)

   Odpowiedz
   • ~
    Odpowiedz
   • Ninja

    Różnorodność kulturowa społeczeństwa zamieszkującego jeden kraj nie jest zaletą. Idź lewaczyć gdzieś indziej.

    Odpowiedz
   • Pasta do zębów
    Odpowiedz
   • adrb

    @Łukasz:

    Nikt jakoś specjalnie po amerykanach nie jechał więc nie wiem w sumie do czego pijesz. To, że są potęgą gospodarczą (jeszcze) i militarną nie oznacza, że wszystko mają naj naj i absolutnie wszystko co robią jest mądre i wspaniałe jak nam tutaj sugerujesz :)

    „Stereotypy są wciąż żywe i.. utrwalane przez brak wiedzy”

    Dokładnie, ten brak wiedzy, znajomości realiów i przede wszystkim zdrowego rozsądku aż bije z Twojej wypowiedzi :)

    Odpowiedz
 2. abc

  Dobrze a w jaki sposób face określi zamożność znajomych?
  Przejrzy ich zdjęcia czy są na nich fury i komóry lub też będzie sprawdzał w jakich wydarzeniach biorą udział koncerty, bale charytatywne? Nie wymieniam takich oczywistości jak miejsce zamieszkania i praca bo to już daje jakąś bazę.
  Jeśli to przejdzie to brak posiadania konta społecznościowego będzie wykluczał z możliwości wzięcia kredytu bądź go utrudniał?
  Wyczuwam też nutkę dyskryminacji ze strony face w stylu szlachta nie zadaje się z plebsem i że jak posiadasz to musisz się tym chwalić.
  Z tego profilowania ludzi można znaleźć jakieś korzyści ale jak widać przede wszystkim jest to nastawione na zysk (czemu się nie dziwię bo niby sns „za darmo” ale jakoś muszą się utrzymać).
  To wszystko zmierza w złą stronę…

  Odpowiedz
  • Xander

   No cóż… kiedyś można było żyć bez telefonu (chociaż większość chciała mieć), później bez maila (podobno zdarzają się Ci, którzy wciąż go nie mają), a chwilowo można żyć bez fejsa…
   Też uważam, że idzie to wszystko w złym kierunku :(

   Odpowiedz
 3. Mako

  Przy ocenie zdolnosci kredytowej SmartBank juz korzysta z naszego profilu na Facebooku.

  Odpowiedz
 4. Mroczny Kobziarz

  Niedługo BIK przeniosą do fejsa

  Odpowiedz
 5. And

  Apple to prawdziwy chamski Trol. Co to w ogóle ma być? Patentowanie idei?

  Odpowiedz
 6. Pokaż mi swoich znajomych a powiem ci jaki kredyt możesz dostać! Może to nie do końca adekwatne narzędzie ale na pewno jest to jakieś źródło informacji o osobie i jej środowisku. W przyszłości gdzie pozyczanie pieniedzy ma opierac sie na zasadzie per to per analiza ma opierać się na analizie big data a relacje sołecznościowe na FB to może to być również element oceny

  Odpowiedz
 7. kszh

  Ciekawe kiedy Google zdecyduje sie na taki krok? Analiza zdolnosci kredytowej na postawie naszego profilu reklamowego AdSense, obiektow i miejsc na Picassie (gdzie spedzasz wakacje i jak czesto), doboru slow w mailach i google docs z back- grey- i while- listami, etc. Zdecydowanie ciekawsze dla bankow niz wyidealizowany profil Facebookowy…

  Odpowiedz

Odpowiedz