nie daj się cyberzbójom! – zapisz się bezpłatne szkolenie o bezpieczeństwie dla wszystkich

Badacze przygotowali appkę wykrywającą ukryte szpiegowskie kamery ze skutecznością ~90%

19 listopada 2021, 17:17 | W biegu | komentarzy 9

Ukryte kamery to zmora np. Airbnb (właściciele mieszkań chcą monitorować co się dzieje, wynajmujący niekoniecznie chcą być podglądani). Zobaczcie zresztą ten przypadek (przeskanował nmapem mieszkanie wynajęte na Airbnb – znalazł siebie…w ukrytej kamerze):

Wracając do tytułu wpisu – wspominana praca opiera się na wykorzystaniu czujników ToF (Time of Flight) dostępnych w niektórych smartfonach (np. w iPhone jest już od poprzedniej generacji).

Wg badaczy skuteczność projektu/appki LAPD (Laser-Assisted Photography Detection) wygląda tak:

We evaluate LAPD through comprehensive real-world experiments by recruiting 379 participants and observe that LAPD achieves an 88.9% hidden camera detection rate, while using just the naked eye yields only a 46.0% hidden camera detection rate. (…) We demonstrate through real-world experiments that LAPD is able to outperform the state-of-the-art hidden camera detectors and naked eye observations.

Tutaj przykłady ukrytych kamer, które może wykrywać appka:

Jak to działa? Poglądowo – tak:

Figure 1: Figure depicts a user operating a smartphone running the LAPD app. LAPD emits laser pulses from the smartphone’s time-of-flight (ToF) sensor, and detects reflections from a hidden camera concealed in a water bottle. LAPD annotates the location of the hidden camera on the screen.

Czyli strzelamy laserem ze smartfona, wykrywamy charakterystyczne odbicia z ukrytych kamer oraz odnotowujemy lokalizację, z której nastąpiło to odbicie.

Krótkie wprowadzenie do tematu możecie oglądnąć na filmiku:

Skanujesz smartfonem pomieszczenie i otrzymujesz informację gdzie mogą być ukryte kamery, piękne – prawda? Mniej piękne jest to, że jak na razie badacze nie udostępnili publicznie wspominanej appki.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. mały brader

  Kamerka szpiegująca ukryta nawet w plastikowej buteleczce z wodą – załamka :-(.

  Taka aplikacja wydaje się więc potrzebna. Mam tylko nadzieję, że to nie „maść na szczury”. Skuteczność tej metody budzi moje niedowierzanie. Wiązka z lasera jest wąska i równoległa, więc żeby _odbite_ światło trafiło akurat do czujnika, trzeba by oświetlić WSZYSTKIE miejsca w pomieszczeniu wielokrotnie – w duzym zakresie kątów sferycznych (bo soczewka kamery może się znajdować na bardzo zakrzywionej powierzchni – jak w tej butelce). To wymaga raczej długiego czasu i dosłownie wygibasów ręki ze smartfonem.

  Odpowiedz
  • asdsad

   Zobacz sobie jak działają skanery kodów kreskowych – laser świeci punktowo, ale na wirujące lustro (a nawet na wielokątne lustro). Podobnie jest w drukarkach laserowych. Dodając lustro ruchome w drugiej osi, zyskujesz omiatanie laserem większego obszaru.

   Odpowiedz
 2. John Sharkrat

  „Czyli strzelamy laserem ze smartfona” – to macie lasery w smartfonach. Też fajnie

  Odpowiedz
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Lidar

   >>> Lidar is a method for determining ranges (variable distance) by targeting an object with a laser and measuring the time for the reflected light to return to the receiver.

   Zdziwko?

   Odpowiedz
 3. Artur

  A gdzie lista telefonów z Tof?

  Odpowiedz
 4. wk

  Ja bym rekomendował przede wszystkim mieć świadomość, że nie u siebie zawsze można być podglądanym (a u siebie czasami). Niezgodnie z prawem, fakt. Ale technika zawsze jest kilka kroków przed prawem. Wykrywanie kamer to fajna rzecz, bez apki można trochę poświecić latarką po pomieszczeniu i szukać odbić własnym wzrokiem. I pamiętać, że kamera musi mieć albo źródło zasilania sieciowego (coś z podpiętym kablem; radio, zasilacz, komputer, lampa), albo baterie (na filmiku zegarki) i dostęp do ich podładowania / wymiany. W przypadku butelki pewnie jest albo kabelek albo mała bateryjka pod etykietą, a wymieniana (np przez sprzątającego) jest cała butelka. Jak w danym pomieszczeniu możesz przebywać długo (mieszkanie na wynajem itp) raczej spodziewaj się kamery zasilanej sieciowo. Jak krótko (spotkanie z klientem, oczekiwanie na spotkanie w zabałaganionym biurze, itp) kamera może być wszędzie, więc się pilnuj. Pamiętaj też, że świecąc po kamerach (zwłaszcza będących online) dajesz podglądającemu jasny sygnał, że wykryłeś kamerę, co może spowodować eskalację z jego strony.

  Odpowiedz
 5. Daniel

  Michał, gdzie znajdujesz te newsy?

  Twitter?

  Odpowiedz
  • -> wiele źródeł, ale chyba najlepsze to właśnie Twitter

   Odpowiedz

Odpowiedz