[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego od tygodnia walczy z ransomware. Czy uda się wszystko sprawnie przywrócić z kopii zapasowych?

15 lutego 2021, 17:18 | W biegu | komentarze 3

Kilka dni temu informowaliśmy o ransomware w jednym z krakowskich urzędów. Sami zaatakowaniu pisali tak:

(…) [urząd] informuje o naruszeniu ochrony danych osobowych związanym z incydentem, który został stwierdzony w dniu 8 lutego 2021 r. polegającym na ataku złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki. Zdarzenie to doprowadziło do utraty dostępności danych osobowych (m.in. klientów UMWM), za przywrócenie której atakujący zażądał zapłaty okupu, niemniej żądanie to zostało stanowczo odrzucone.

Obecnie, na stronach Urzędu pojawiła się aktualizacja, która informuje o cały czas trwającym incydencie. Możemy też zapoznać się z takim zaleceniem:

W przypadku złożenia dokumentów w formie elektronicznej w dniach od 5 do 10 lutego 2021 r., prosimy o:

 • ponowne przekazanie ich w wersji papierowej (…)

Czyżby więc ostatnia kopia zapasowa była wykonana przed 5 lutego? Czy na pewno uda się odzyskać wszystkie systemy? Kiedy urzędnicy odzyskają dostęp do poczty elektronicznej? Będziemy śledzić rozwój sytuacji i odpowiednio Was poinformujemy.

Jeśli z kolei interesujecie się tematem – jak ransomware dostaje się do firm (i jak się przed nim ochronić) – zapraszamy na najbliższe remote sekurak hacking party (to jeden z trzech tematów, które będziemy poruszać).

–ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Kriss

  Wiadomo coś na temat konkursu? Dzisiaj chyba mija miesiąc od końcowej daty zgłaszania artów a nie ma żadnych informacij….

  Odpowiedz
  • Więcej info będzie najprawdopodobniej jutro.

   Odpowiedz
  • Mamy w sumie 4 no może ba biedę 5 rozsądnych, merytorycznych tekstów. Więc będziemy przedłużać całość.

   Odpowiedz

Odpowiedz