[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Trwa aktywna eksploitacja urządzeń Fortinetu. Exploit podszywa się pod moduł IPS…

14 stycznia 2023, 11:46 | W biegu | komentarze 4

Chodzi o podatność, którą opisywaliśmy jakiś czas temu, a teraz sam Fortinet ujawnia szczegóły trwającej ekspoitacji (skutkującem przejęciem kontroli nad urządzeniem). Zainfekowane (w tej kampanii) urządzenie posiada taki plik:

Okazuje się, że jest to prawdziwy plik modułu IPS, ale z wstrzykniętym dodatkowym kodem. Dodatkowy kod odpala backdoorka (widać tutaj zresztą adres IP używany przez atakujących):

Co umożliwia backdoorek? Interaktywne uruchamianie poleceń w OS na zainfekowanym sprzęcie. Przykładowy zrzut strumienia TCP:

W szczególności, widzicie może na zrzucie powyżej plik o nazwie w? (kilka linijek od dołu). To finalny malware, który jest pobierany na urządzenie, a który realizuje kilka ciekawych funkcji:

 • Łata pliki /bin/miglogd oraz /bin/syslogd – tak aby zmodyfikować logowanie zdarzeń na urządzeniu
 • Ma swoje warianty aż dla 27 różnych modelu urządzeń Fortinet
 • Usuwa stosowne wpisy w logach

Wracając jeszcze do początku, jak wygląda rozpoczęcie ataku? To względnie prosta, niewymagająca posiadania konta na urządzeniu, komunikacja w żądaniu Client Hello (chodzi o nawiązanie połączenia TLS do urządzenia). Taki fragment, zlokalizowany w powyższym żądaniu, świadczy właśnie o (próbie) infekcji:

\x00\x0C\x08http/1.1\x02h2\x00\x00\x00\x14\x00\x12\x00\x00\x0Fwww.example.com” (unescaped) should appear inside the “Client Hello

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Samson

  pojebana sprawa

  Odpowiedz
 2. Tomasz

  Forti ostatnio ma złą passę. Czy też tylko o nich mowa? Co z innymi?

  Odpowiedz
 3. Maciej

  Wypuścili może już update łatający tą podatność?

  Odpowiedz

Odpowiedz