[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

SMSy wysyłane przez satelitę już niedługo dostępne będą w świecie Androida. Snapdragon Satellite.

15 stycznia 2023, 10:35 | W biegu | komentarzy 6

Apple wprowadził w iPhone 14 możliwość wysyłania alarmowych SMSów (oraz wydzielenie swojego położenia) przez satelitę:

Bezpłatna (przez dwa lata od zakupu telefonu) usługa dostępna jest na razie w USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. SMSy można wysyłać tylko w określonym formacie (tzn. takiego SMSa generuje sam telefon, na podstawie ankiety, którą wypełniamy):

Co z Androidem? Tutaj już niedługo ma być jeszcze ciekawiej:

Qualcomm Introduces Snapdragon Satellite, The World’s First Satellite-Based Solution Capable of Supporting Two-Way Messaging for Premium Smartphones and Beyond. (…) Snapdragon Satellite will provide global connectivity using mobile messaging from around the world, starting with devices based on the flagship Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform

Platforma ma być dostępna (na początek w USA i Europie) od drugiej połowy 2023 roku. Zaletą jest też to, że system umożliwia połączenie z wykorzystaniem standardowej anteny dostępnej w telefonie a komunikacja ma być dwustronna.

Jeśli chodzi o satelity, system ma korzystać z konstelacji Iridium. Projekt ten po początkowej klapie (firma praktycznie zbankrutowała), otrzymał finansowanie, dzięki któremu obecnie działa całkiem prężnie. Ostatnie 10 satelitów wyniosło na orbitę w 2019 roku SpaceX, a firma chwali się że pokrywa łączność ze 100% powierzchni Ziemi. Z ciekawostek – satelita Iridium zderzył się w 2009 roku z (niedziałającym) rosyjskim satelitą wojskowym Kosmos 2251.

Obecnie oczywiście są dostępne urządzenia, które już korzystają z Iridium – np. Garmin inReach (potrafi wysyłać / odbierać SMSy/maile czy nawet postować na sieci społecznościowe). Super sprawa, na ciężkie czasy… jednak zawsze jest to osobne urządzenie:

No więc jeśli wszystko pójdzie gładko, to już niedługo będziemy mieli w miarę powszechnie dostępną awaryjną metodę komunikacji (Apple zapewne nie pozostanie w tyle). Oczywiście wszystko zależy od tego, którzy producenci zdecydują się na sprowadzenie do swoich telefonów nowego chipu, kwestią otwartą będą również koszty (możliwe że producenci pójdą w stronę Apple – SMSy „awaryjne” będą przez jakiś czas bezpłatne, „zwykłe” według extra abonamentu).

~ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Imię*
  Odpowiedz
 2. XD

  Gdy biorą się za urządzenia „ratujące” :
  1. theverge.com
  https://www.theverge.com › 2020/10
  The Apple Watch heart monitor sends too many people to the doctor.. xD
  2. antyweb.pl
  https://antyweb.pl › wykrywanie-w…
  Wykrywanie wypadków w iPhonie. Funkcja nie działa, jak powinna.. „” W samych Stanach Zjednoczonych od kilku miesięcy dochodzi do przypadkowych zgłoszeń, gdzie iPhone z niewyjaśnionych powodów wykrywa wypadek samochodowy i kontaktuje się ze służbami” xD kilka miesięcy ale jak iratuje jednego to lewacka prasa pisze przez cały rok xD
  3. a tu będzie wpis o „skuteczności” tego satelitarnego wzywania ratunku xD

  Odpowiedz
 3. Arek

  Czyli teraz będzie można podsłuchiwać także komunikacje satelitarną z której korzysta także wojsko xd

  Odpowiedz

Odpowiedz