Preorder drugiego tomu książki sekuraka: Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT. -15% z kodem: sekurak-book
SmartDeblur – prosty sposób na odczytanie nie do końca zamazanych danych
Czy wysyłałeś kiedyś dokument ze swoim zamazanym PESEL-em, numerem dowodu osobistego czy inną istotną informacją? W wielu sytuacjach istnieją proste sposoby na odczytanie tych danych…
Darmowy, dostępny na licencji GPLv3 SmartDeblur jest czasem w stanie uczynić cuda.
Czy na pierwszy rzut oka widać, jaki tekst został zapisany na zrzucie poniżej?
To zobaczmy wersję potraktowaną SmartDeblur-em:
Przy uruchomieniu programu, dostępne jest kolejne demo pokazujące nieobrobione zdjęcie zrobione aparatem (wyłączony specjalnie autofocus), z którego po krótkiej obróbce można odczytać… wszystko. Bazowy obraz wygląda tak:
Zachęcam do testowania (i lepszego „zamazywania” tworzonych dokumentów?) ;-)
–michal.sajdak<at>sekurak.pl
Hmm…może poprawi też czytelność np. napisów na obrazie słabej jakości.Trzeba przetestować.
Najlepiej na czarno zamazywać ;)
Aktualniejszą wersję można pobrać z:
http://smartdeblur.net/download.html
Super efekt. Muszę go przetestować. :)
Ściema i sensacja na potrzeby artykułu. SmartDeblur wcale nie potrafi (co byłoby niemożliwe) odzyskać treści z takiego okna Windowsowego.
Proszę pobrać zdjęcie sprawdzić samemu. Tam nie ma żadnych pikseli, z których dałoby się odtworzyć tekst.
W załodze sekuraka użyliśmy tego na realnych zamazanych screenach z netu i spoko odzyskaliśmy dużo danych :). Zależy jaki był użyty algo (a często użyty jest domyślny).
ściema, sprawdziłem na przykładach z artykułu i zrobionych samodzielnie gaussach o różnym natężeniu. program się sprawdza przy niewielkim rozmazaniu ale wtedy i bez tego można przeczytać tekst. Trochę to przypałowe, że na potrzeby artykułu preparują takie foty i wciskają, że niby taki efekt uzyskali..brawo;)
My tam znaleźliśmy jakiś czas temu u realnego klienta, zlecającego testy penetracyjne – tak wyblurowaną dokumentację – i ją odblurowaliśmy :]
Proszę o kontakt
A zagłębiłeś się chociaż jak działa ten algorytm? Algorytm ten używa konwolucji (tutaj dekonwolucji), czyli nachodzenia na siebie dwóch różnych funkcji w czasie (dla uproszczenia nazwijmy to w czasie). W ten sposób można z bardzo dużą dokładnością nanieść na siebie (splątać) lub w przeciwną stroną – rozplątać – dwie funkcje. Ma to cholernie dużo zastosowań.
Przetwarzanie sygnałów (digital signal processing) i metody numeryczne (numerical methods) to tematy do zgłębienia. Wtedy wbrew pozorom nie jest to takie trudne do zrobienia. Tylko trzeba to zrozumieć.
Trochę się rozpędziłem, bo przy screenach używa innego, ale i tak wszystko jest opisane i można przeczytać jak to dokładnie działa.
Od lat zamiast mgły używam miejscowe ramki a w nich filtr Explosion z Irfana. Niech spróbuje to odczytać ;-D
Mam 4 zdjęcia nie są bardzo niewyraźne, ale nie da się odczytać pomoże ktoś..?