RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Służby przejmują telefony jednym smsem

06 października 2015, 16:22 | Aktualności | komentarze 3

Dzięki informacjom i dokumentom upublicznionym przez Edwarda Snowdena dowiedzieliśmy się o programach masowej inwigilacji prowadzonych przez służby, takie jak amerykańskie NSA oraz brytyjskie GCHQ. Wczoraj pojawiły się nowe informacje dotyczące metod inwigilacji smartfonów.

W najnowszym wywiadzie przeprowadzonym w Moskwie dla BBC Snowden ujawnia, że agenci są w stanie przejmować interesujące ich smartfony za pomocą odpowiednio spreparowanej wiadomości SMS…

Taka wiadomość (de facto exploit) ma oczywiście pozostawać niezauważalna dla właściciela telefonu, pozwala jednak na podsłuch dźwiękowy, śledzenie lokalizacji urządzenia, a nawet przechwytywanie rejestrowanego przez wbudowaną kamerę obrazu.

Co ciekawe, brytyjskie GCHQ nazwało swój pakiet narzędzi inwigilacyjnych na cześć słynnych bajkowych smerfów — „Smurf Suite”. Jeśli chodzi o analogiczne zabawki amerykańskiego NSA, to Snowden wspomina jedynie, że prace nad nimi kosztowały amerykańskiego podatnika bagatela miliard USD.

Centralna siedziba GCHQ

Centralna siedziba GCHQ (źródło: defenceimagery.mod.uk)

Wszystkim, którym nowe rewelacje Snowdena wydają się nieprawdopodobne, przypominamy o niedawnej luce w Androidzie pozwalającej na wykonanie dowolnego kodu poprzez specjalnie przygotowanego MMSa. Wiemy już też teraz, dlaczego tak cenne są exploity na platformy mobilne.

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. unroot

  Czy to działa dla dowolnego telefonu, czy tylko dla smartfonów z Androidem?

  Odpowiedz
 2. Yoda

  Takie rzeczy można bez problemu wykonać na Kali Linux.

  Odpowiedz
 3. Kamil

  Czy znane są jakieś szczegóły techniczne? Wykorzystywany jest Stage Fright czy zupełnie nowy, nieznany wektor ataku ?

  Odpowiedz

Odpowiedz