RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

sekurak.pl – podsumowanie 2020r. i ambitne plany na bieżący rok ;-)

02 stycznia 2021, 13:47 | Aktualności | komentarzy 9
Tagi:

Zacznijmy od suchych liczb – w 2020r. wg Google Analytics odwiedziło nas 1,687,944 użytkowników (4,622,829 wyświetleń stron). Realnie zapewne sporo więcej. Bo któż – szczególnie w naszej branży – nie blokuje Analyticsów? My blokujemy :-)

Przechodząc do części bardziej fabularnej, początek roku rozpoczął się średnio optymistycznie – my chyba jako pierwsi w branży ITsec przełożyliśmy dużą imprezę Mega Sekurak Hacking Party, jeszcze przed wprowadzeniem oficjalnych zakazów; choć w zasadzie wszystko było dopięte na ostatni guzik:

Gotowi na dezynfekcję
Sekurakowe neony – miejmy nadzieję, że zobaczycie je na żywo w 2021r.

Niewiele później ruszyliśmy pełną parą z kanałem sekurak.tv – od marca 63,1 tys. oglądniętych godzin naszych publicznych filmów oraz 253,5 tys. wyświetleń.

Z ostatnich materiałów zerknijcie na nowy, ciekawy research od Michała Bentkowskiego:

Dość dużym zainteresowaniem cieszy się (cały czas) materiał o hasłach/łamaniu haseł:

Tutaj płynnie przechodzimy do Lightning Sekurak Hacking Party – to ~3 godzinne spotkanie, na które można było wejść zupełnie bezpłatnie, nagranie poniżej:

Niektórzy pewnie czekają na więcej info w temacie rSHP (remote Sekurak Hacking Party). Tak, też zaczęliśmy taki cykl spotkań na żywo, pierwszy – publiczny – odcinek tutaj:

No właśnie co z kolejnymi remote Sekurak Hacking Party? Z kolejnymi edycjami ruszamy jeszcze w styczniu. Wg planu całość miała trwać nieprzerwanie co 2 tygodnie do końca roku – część osób wykupiła abonament. Niektórzy wymienili niewykorzystane abonamenty na nasze szkolenie/szkolenia, a inni cierpliwie czekają na wznowienie inicjatywy (dzięki za zaufanie; tak, z naszej strony taka przerwa to bardzo słaba sprawa; oczywiście jeśli ktoś chciałby zwrotu środków – cały czas dajemy taką możliwość).

Przechodząc do innych tematów, ostatnio prosiliśmy Was o wypełnienie ankiety (cały czas można ją wypełnić; wygrać kubki/skarpetki/ebooki sekuraka/uczestnictwo w naszych szkoleniach – szczegóły tutaj). Kilka ciekawych spostrzeżeń na podstawie aktualnych „wyników”:

 1. Sekuraka czytają w zasadzie tylko osoby z IT – na dość dużej próbce ankietowanych, tylko ~7% osób deklaruje że nie pracuje w IT, ~6.5% napisało że nigdzie nie pracuje, a pozostała większość osób to różne działy w ramach IT:
Kto czyta Sekuraka?

2. Kilka ciepłych słów od Was o naszych inicjatywach (część po prostu o sekuraku, część o naszych nowych krótkich, atrakcyjnie cenowo szkoleniach):

 • Przede wszystkim, dzięki za to, że jesteście i że aktywnie działacie. Tegoroczne webinary i szkolenia znacząco poszerzyły wiedzę techniczną zarówno moją, jak i wielu innych kolegów i nie tylko z branży, dzięki czemu w krótkim czasie przeszliście przemianę ze strony głównie newsowej (pomijam działalność typowo komercyjną) do wiodącego popularyzatora wiedzy technicznej z zakresu bezpieczeństwa. Prosty przekaz bez wodotrysków i reklam, maksimum wiedzy, minimum opakowania, samo mięsko jak to się mówi. Tego oczekują specjaliści, zwłaszcza ci „na dorobku”, i w mojej ocenie spełniacie to zadanie.
 • Fajnie urośliście przez tych kilka lat :) Pamiętam pierwszą promocję i akcję z darmowymi smyczami – do dziś ją mam :) Trzymam kciuki żeby wszystko dalej się tak kręciło!
 • W zasadzie to tylko napiszę, że robicie dobrą robotę i czasami tylko się dziwię, skąd bierzecie na to wszystko czas…
 • z 3 znanych marek związanych z cyber na rynku wasze materiały są najbardziej techniczne/ na najwyższym poziomie dobra robota :) czytam książkę i też bardzo dobra systematyzuje wiedzę, poszerza no i lekko się ją czyta.
 • Wszystkie szkolenia sekuraka, w których brałem udział (a było ich już kilka) są prowadzone na wysokim poziomie merytorycznym. Prowadzący przekazują wiedzę sposób bardzo ciekawy, popierając wszystko licznymi przykładami. Nie ma miejsca na nudę. Polecam niezdecydowanym, nie będą żałować!
 • Chciałbym po prostu podziękować, że jesteście. Robicie naprawdę świetną robotę. Codziennie wrzucacie jakieś ciekawostki, zarażacie innych swoją pasją, organizujecie wiele live’ów, szkoleń. Wasza książka jest absolutnie mega, tyle tak ważnych rzeczy zebranych w jednym miejscu i opisanych w sposób dokładny oraz przejrzysty. Osobiście kupiłem niedawno i żałuję, że nie zrobiłem tego dużo wcześniej. Przy czytaniu muszę się kontrolować, bo czas wtedy leci bardzo szybko, a są też inne obowiązki jak studia w moim przypadku. Więc trzymajcie się tak dobrze dalej ze swoją pracą ;)
 • Nie mam pojęcia jak można przekazać tyle wiedzy w tak krótkim czasie używając przy tym ogromu ćwiczeń praktycznych. Ważne, że wy wiecie :)
 • Robicie świetną robotę i dobrze, że Wasze materiały są zróżnicowane – od levelu „expert” po level „ultra amateur”
 • Wystarczą dwa słowa: maksimum konkretów. Udając się na szkolenia różnych firm w różnych tematach, czasami mam wrażenie, że trafiłem na standup. Panowie z securitum trzymają poziom i pokazują realnie przydatne rzeczy. Oby tak dalej!
 • Szkolenia M.Bentkowskiego można brać w ciemno, nawet bez analizy tematu, na pewno coś wartościowego się dowiesz.
 • [ktoś doszedł aż do tego miejsca? dla pierwszych 10 osób, które wyślą maila na ee@securitum.pl mamy po kubku sekuraka; wysyłamy paczkomatem :) – przyp. sekurak] Update: kubki rozdane, dołożyliśmy nawet kolejnych 10.
 • 3 lata temu uczestniczyłem w szkoleniu Bezpieczeństwo API REST prowadzonym przez Michała. Zaskoczyła mnie aktualność materiałów, na rynku wiele „rozpoznawalnych” firm prowadzi szkolenia security w oparciu o wiedzę nie tyle podstawową co przeterminowaną o kilkanaście lat %00. Szkolenie z Michałem zapamiętałem jako zupełne przeciwieństwo, informacje był aktualne. Pamiętam krótki temat o JWT, który w tamtym czasie był ledwo co znanym bugiem z jeszcze gorącym CVE.
 • Byłem uczestnikiem szkolenia „co każdy admin wiedzieć powinien o bezpieczeństwie webaplikacji” bardzo ciekawe, praktyczne szkolenie, korzystane cenowo, zwłaszcza jak się płaciło z własnej kieszeni. Dużo praktyki i skondensowanej wiedzy. Świetny prowadzący!
 • [Byłem] Jedynie na darmowych [eventach sekuraka], ale każde z nich mimo że darmowe było napchane informacjami a nie tylko reklamą tego co może być – jak wiele podobnych „darmowych” szkoleń. Widać pasję ludzi przygotowujących każdy event.

No właśnie – szkolenia. Wprowadziliśmy krótkie (~4h) szkolenia, w atrakcyjnych nawet na prywatną kieszeń cenach (pełen katalog tutaj). Każde takie szkolenie ma dostępne przez minimum miesiąc nagranie.

Co z rozwal.to? Zamknęliśmy niestety cały serwis (za duże koszty administrowania/samych maszyn). Może wróci w 2021r. (patrz niżej).

Na koniec, z rzeczy które udało się zrealizować w 2020r. to nasza książka o bezpieczeństwie aplikacji webowych w wersji elektronicznej (PDF; epub/mobi już – niebawem). Tak, miała być w lutym 2020r., ale w końcu dostępna jest od końca grudnia. Udało się tutaj: wprowadzić erratę / przejrzeć linki (w całej książce jest ich > 1000), wprowadzić inne drobne korekty (np. pojedyncze nowe ilustracje). Samej książki (papier + PDF) sprzedaliśmy w nieco więcej niż rok – około 14 000 egzemplarzy.

Jakie plany na 2021r. ?

 • Dalsze rozkręcenie kanału sekurak.tv (regularne, bezpłatne materiały)
 • Wydanie drugiej książki (roboczy tytuł: Praktyczne bezpieczeństwo Windows; tutaj współautorem jest Grzegorz Tworek, znany Wam być może z sekurak.tv czy komercyjnych szkoleń)
 • Odrodzenie serwisu rozwal.to (bezpłatnie w klimacie starego rozwal.to) – tutaj być może odpalimy jakąś zbiórkę na Patronite)
 • Ponowne uruchomienie remote Sekurak Hacking Party
 • Uruchomienie zaległej edycji Mega Sekurak Hacking Party (jeśli COVID pozwoli ;-)
 • Dalsze regularne newsopisanie :-)

–Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. z3

  Wszystkiego dobrego w nowym roku, zrealizowania 110% planu i trzymania giga poziomu.

  Odpowiedz
 2. wk

  O super, Grzegorz Tworek, jeden z trzech moich ulubionych prelegentów :) Brakowało mi go w pierwszej książce.

  Odpowiedz
 3. Bogdan

  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Zycze Wam powodzenia w realizacji planow na 2021 rok.

  Odpowiedz
 4. Marek

  Dołączam się do podziękowań za miniony rok. Nigdy nie nauczyłem się tak wiele za tak niewiele jak od ekipy Sekuraka w minionym roku. Dziękuję zwłaszcza obydwóm Michałom (bo akurat tematyka bezpieczeństwa www jest mi najbliższa). Podziękowania też dla dziewczyn z Waszego biura (zwłaszcza dla pani Anety), zawsze byłem obsługiwany profesjonalnie i z humorem.

  Na webinarach Sekuraka czułem, że prelegenci nie tylko mają wiedzę, ale też szczerą chęć dzielenia się nią. To sprawia, że pewne zgrzyty można było wybaczyć i szczerze jestem podekscytowany perspektywą tego co zaoferujecie w 2021.

  Zdrowia dla całego Waszego zespołu i powodzenia! Rozwijajcie się dalej!

  Odpowiedz
 5. Dominik

  Patronite czy inne zbiórki na darmowe materiały są dobrym pomysłem. Chętnie dołożę cegiełkę do sekurakowych pomysłów.

  Odpowiedz
 6. Tomasz

  Sekuraku,
  bardzo Wam dziekuje, ze jestescie jacy jestescie i za to, co robicie!

  Zycze Wam, aby nastepny rok byl (jeszcze) lepszy! :-)

  Odpowiedz
 7. Szymex

  Czekam na portal, ostatnio chciałem do niego przysiąść. Wchodzę na stronę, a tam cicho i ponuro. Już miałem zacząć sprawdzać zabezpieczenia, może jakieś nowe zadanie :) Więc odpalajcie szybko zbiórkę, chętnie dorzucę nawet pustaka!

  Odpowiedz
 8. Maciej

  Dzięki za już i konsekwencji w realizowaniu planów na Nowy Rok. Można się tylko dołączyć do innych głosów czytelników i powiedzieć, że wasza robota jest przedniej jakości. Powodzenia w Nowym Roku.

  Odpowiedz
 9. M24

  O! jeżeli Grzegorz bedzie współautorem to w ciemno kupie taką książkę. Często można spotkać porównania Sekuraka do innego Krakowskiego portalu z szatanem na sztandarach :) Gdzies ;) to już pisalem ale jeszcze raz powtórzę, to tak jak gdyby porównywać restauracje pewnej znanej pani z TV z barem mlecznym na dworcu. Powodzenia!

  Odpowiedz

Odpowiedz