Książka sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych: -20% z kodem rabatowym: ksiazka-wakacje

Rosyjski wywiad złapany w Czechach. Mieli dwie podstawione firmy IT, które służyły do „hackowania odpowiednich celów”

18 marca 2019, 18:32 | W biegu | 0 komentarzy

Oryginał macie dostępny tutaj.

Jaki był ukryty plan działania? Wg doniesień respekt.cz Rosjanie najpierw postarali się o czeskie obywatelstwo (miało je przynajmniej prę osób z całej siatki). Później założyli dwie całkiem zwyczajne firmy IT (sprzedające hardware i software). Czeska gazeta jednak donosi o małym dodatku, który miał działać we wspomnianych firmach.

„Implanty” (czy też systemy umożliwiające dalsze hackowanie) miały być dostarczane pocztą dyplomatyczną – poprzez inne kraje – z Rosji. Czy były to rzeczywiście „implanty” do hardware, stosowne backdoory dogrywane do sprzedawanych przez wspomniane firmy oprogramowanie (obie opcje wydają się być logiczne), czy może po prostu sprzęt/software umożliwiające atakowanie celów z infrastruktury firm wydmuszek – tego na razie nie wiemy.

Część podejrzanych otrzymała nakaz opuszczenia kraju, część (mających obywatelstwo czeskie) jest w rękach stosownych służb.

Z wiadomych przyczyn nie mamy zbyt wielu informacji o toczącym się cały czas postępowaniu, choć kulminacja całej akcji kontrwywiadowczej miała miejsce na początku 2018 roku. Warto na pewno wiedzieć, że takie akcje się dzieją. Dzieją się blisko nas. Może nawet bardzo blisko…

PS
Kto chce przeczytać pełną wersję źródłowego tekstu musi zaopatrzyć się w 6 pln.

–ms

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

Odpowiedz