[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Ransomware w Mediamarkt – żądanie aż ~miliarda PLN w ramach okupu

10 listopada 2021, 12:16 | W biegu | komentarze 2

O samym ataku sygnalizowaliśmy niedawno. Żądana kwota okupu wyniosła początkowo około miliarda PLN (przeliczenie z BTC), jednak ponoć po przystąpieniu MediaMarkt do negocjacji spadła do ~1/5 oryginalnego żądania. Podejrzewamy, że przestępcy zadowoliliby się nawet i paroma milionami…

Co w Polsce? Sklepy na szczęście działają, choć można spodziewać się różnych perturbacji, przykładowo jeden z czytelników podesłał nam informację, którą otrzymał z oficjalnego sklepu MediaMarkt działającego na Allegro:

Otrzymaliśmy również takie oświadczenie od samych poszkodowanych:

MediaMarktSaturn Retail Group stał się celem działań o charakterze cyber-przestępczym. Firma natychmiast zawiadomiła odpowiednie władze i pracuje intensywnie, aby zidentyfikować systemy, których dotyczy problem i jak najszybciej naprawić poniesione szkody. W sklepach stacjonarnych dostęp do niektórych usług może być obecnie ograniczony.

MediaMarktSaturn jest nadal dostępny dla swoich klientów za pośrednictwem wszystkich kanałów sprzedaży i intensywnie pracuje nad tym, aby wszystkie usługi jak najszybciej były ponownie dostępne bez ograniczeń.

Firma będzie informowała o dalszych działaniach.

PS
Jak walczyć z ransomware czy przygotować się na ew. uderzenie? Poczytajcie nasz poradnik – ransomware zapiski z placu boju.

~Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Roszada

  Czasami mam wrażenie, że czytanie o takich incydentach, to trochę już jak czytanie nekrologów przy okazji przechodzenia obok zakładu pogrzebowego.
  „O, a tego nawet kojarzę. Szkoda”.

  Z tym, że skutków ataku ransomware da się uniknąć :)

  Odpowiedz
  • asdsad

   No dokładnie. Mi też powszednieje. Dodatkowo pojawia się „ciekawe kiedy moja firma?”.

   Odpowiedz

Odpowiedz