Jak sprawdzić czy mój Windows jest zainfekowany? Podstawy analizy powłamaniowej. Nie przegap bezpłatnego szkolenia od sekuraka.

Przyszedł mail z ponagleniem zapłaty 1,36zł. Na tym oszustwie firma z Łukowa straciła 340 000 zł

18 października 2019, 21:51 | W biegu | komentarze 2

O temacie pisze Gazeta Wyborcza. Esencję macie tutaj:

Przedsiębiorca z Łukowa w województwie lubelskim otrzymał mail z ponaglaniem do dokonania zaległej płatności, która miała dotyczyć jednego z serwisów aukcyjnych. Po tym jak mężczyzna dokonał zapłaty rzekomo zaległej sumy 1,36 zł, z jego kont zniknęło 340 tys. zł.

Jak zostały wyciągnięte pieniądze? Możliwości jest wiele, ale jedna z prostszych wygląda tak:

 • Klikamy w linka, lądujemy na podstawionej bankowości elektronicznej (gdzie podajemy login i hasło)
 • Dalej autoryzujemy transakcję (niby to 1,36), ale kod na SMS przychodzi nieco inny – np. powiązany z dodaniem autoryzowanego kontrahenta
 • Przestępca ma więc nasz login/hasło do bankowości i może realizować kolejne przelewy bez konieczności podawania hasła z SMS. Czyści więc konto.

Jest tez i rozwinięcie całej akcji:

Mundurowym udało się odzyskać część pieniędzy, a także kilkuletnie auto marki Seat, które zatrzymany zdążył kupić za skradzione środki. 28-latek przebywa w areszcie w Łukowie, trwa dochodzenie.

Pamiętajcie – uważajcie na wszelakie „pilne” dopłaty do wykonania i nie klikajcie w linki z maili / SMS-ów rzekomo prowadzących do Waszego banku czy innych systemów gdzie możecie wykonać operacje finansowe. Czytajcie treść SMS-ów autoryzujących transakcje.

–ms

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. zorro

  Niby XXI wiek, a tylu niekumatych daje się wywieźć w pole.

  Odpowiedz
  • nn

   Dlaczego niekumatych? Zauważ, że zatrzymany też przebywa w Łukowie, więc pewnie znał tę firmę i przygotował atak specjalnie pod nią.

   Odpowiedz

Odpowiedz