Podatność w antywirusach Avasta umożliwia odczyt plików z komputera ofiary

05 lutego 2016, 15:17 | Aktualności | 1 komentarz
: oglądaj sekurakowe live-streamy o bezpieczeństwie IT.

Użytkownicy Avasta mieli jeszcze niedawno pewien problem, mianowicie podatność umożliwiającą listing katalogów oraz odczyt plików z komputera ofiary – jedynie po jej wejściu na odpowiednio spreparowaną stronę:

Avast dir listing

Avast dir listing

Odważni mogą przetestować nawet demo (choć warto zaznaczyć, że podatność niedawno została załatana).

Całość problemu związana jest z komponentem Avastium (fork Chromium), który normalnie służy do pewnej ochrony przy odwiedzaniu wrażliwych stron:

Avastium, is a Chromium fork designed to protect Avast users’ data when they shop or bank online.

Czy do skutecznego ataku wymagane jest bezpośrednie użycie przez ofiarę Avastium? Niekoniecznie. Autor znaleziska – Tavis Ormandy – piszę tak:

Although this attack relies on Avastium (Avast’s port of Chromium), the victim does *not* have to be using it, and never has to have used it, because your profile is automatically imported from Chrome on startup.

Co jest takiego złego w Avastium? Otóż developerzy z Avasta podczas tworzenia forka swojej wersji przeglądarki usunęli pewne zabezpieczenie z Chromium – chodzi mianowicie o tzw. WebSafe URL-s (np. użytkownik nie powinien mieć możliwości przejścia z dowolnej strony webowej (poprzez hiperlink) na jeden z 'zastrzeżonych adresów', np.: file:///etc/passwd czy chrome://settings/

Tutaj tego ograniczenia nie ma – co finalnie (wymagane jeszcze parę kroków) prowadzi właśnie do możliwości listowania katalogów i odczytu plików z komputera ofiary. Na dobitkę, Tarvis Ormandy swój wpis kończy tak:

In fact, It’s probably possible to turn this into code execution with some more research, but hopefully we’re in agreement this is already critical severity.

–Michał Sajdak

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

  1. BOB

    Mądrale z Avasta i Comodo, którzy sądzili, że wezmą ogromny, skomplikowany kod Chrome/Blink, w ciemno pozmieniają parę linii i obrazki z logo przeglądarki, skompilują a później sprzedadzą jako super-hiper-secure produkt.

    I userzy, którzy nie rozumieją że „security product != secure product”

    Odpowiedz

Odpowiedz