RODO okiem hackera! Praktyczne szkolenie od sekuraka z ochrony danych osobowych. Zapisz się tutaj.

Po raz pierwszy w historii policja pobrała odbitki linii papilarnych ze zdjęcia podejrzanego

23 kwietnia 2016, 21:12 | Aktualności | komentarzy 5

Stephen Keating został skazany na 110 lat więzienia za przestępstwa seksualne na nieletnich. Mężczyzna został zidentyfikowany przez policję na podstawie… zdjęcia jednej z ofiar ukazującego również jego dłonie. To wystarczyło śledczym, by wirtualnie pobrać odbitki linii papilarnych!

Jak informuje CNN, jest to pierwszy znany tego typu przypadek w historii, kiedy cyfrowa obróbka zdjęcia dłoni podejrzanego pozwoliła na jego zidentyfikowanie na podstawie linii papilarnych.

Zdjęcia zawierające m.in. ujęcie dłoni doprowadziły policję do podejrzanego

Zdjęcia zawierające m.in. ujęcie dłoni doprowadziły policję do podejrzanego

Drugie ze zdjęć obciążających mężczyznę zawierało natomiast niewyraźne ujęcie podpisanej fiolki z lekami. Na tej podstawie informatycy śledczy ustalili imię oraz dwie pierwsze litery nazwiska podejrzanego. Oba zdjęcia pozwoliły na skazanie mężczyzny na 110 lat więzienia.

Co ciekawe, amerykańska policja twierdzi, że skuteczna obróbka zdjęć była możliwa dzięki technologii, która nie jest obecnie publicznie dostępna:

Utilizing some technology that hadn’t even been released to the public yet we were able to take a look at the bottle and reverse out some of the motion blur,

Warto podkreślić, że powyższa historia jest również kolejnym świetnym przykładem na to, jak łatwo można uzyskać odbitki palców pozwalające na złamania biometrycznych systemów uwierzytelniania opartych o czytnik linii papilarnych…

— Wojciech Smol

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. /dev/null

  Przypomina mi się scena z „Wroga Publicznego”, gdy NSA z monitoringu sklepu mogla dowiedziała, że prawnik Robert Clayton Dean otrzymał podejrzaną kasetę w papierowej torbie. Analitycy wywnioskowali to obracając wirtualnie torbę i porównując jej odkształcenia przed i po spotkaniu z Danielem Zavitza.

  Odpowiedz
 2. bre

  Ta etykieta z imieniem i nazwiskiem jest wydrukowana w całości i widać na niej kod kreskowy :D Co do odcisków to dobra robota a soft działa pewnie coś w stylu ich generowaniu na podstawie szczątków które widać tak jak w Photoshopie można dorabiać lasy/okna/plaże/ludzi itp (nie mylić z klonowaniem 1:1).

  Odpowiedz
 3. Big Dog

  W kryminalistyce w procesie dowodowym, wykorzystuje się także badanie żył i naczyń krwionośnych oraz znamion i blizn (zdjęcia i/lub obraz video). Jest to często wykorzystywane w sprawach o przestępstwa seksualne na dzieciach i nieletnich. Oczywiście, oprócz tego, jest wtedy wykorzystywana analiza antropometryczna.

  Odpowiedz
 4. mazdac

  To żadna tajemnicza technologia, zwykłe filtry splotowe powinny dużo dać.

  Odpowiedz
 5. wolf

  No przecież jest to photoshop dostępny dla każdego. A nie żaden rządowy program pokroju Amped Five albo COGNITECH

  Odpowiedz

Odpowiedz