[nowość] Poznaj bezpieczeństwo Windows. Cześć pierwsza: usługi systemowe. Nowe, bezpłatne szkolenie od sekuraka!

Pierwsze kamery do modułowych smartfonów

18 lutego 2015, 09:40 | Aktualności | 0 komentarzy

Toshiba przygotowała pierwsze kamery do smartfonów modułowych Googlowego projektu Ara. To pierwsze moduły przygotowane przez zewnętrznego producenta. Poniższe video prezentuje jak będzie wyglądał modułowy smartfon.

 

Projekt Ara – smartfon, który sami komponujemy

Celem projektu Ara jest budowa smartfona, który sami składamy niczym zabawkę z klocków LEGO – to komercyjne demo wygląda naprawdę interesująco. Projekt Ara zakłada, że użytkownik będzie mógł podrasować telefon do własnych potrzeb, wszystko zależeć będzie od modułów przygotowanych przez producentów. Ponieważ Ara jest projektem Google’a, to systemem operacyjnym ma być Android 5.0 Lollipop. W zapowiedziach mówi się, że szkielet smartfona z podstawowym CPU, baterią i WiFi ma nie przekroczyć kwoty 50$, a użytkownicy będę mogli wymieniać moduły z 11 kategorii. Przynajmniej wymiana zbitego ekranu będzie wykonywana bez udziału serwisu, co więcej projekt zakłada, że moduł będzie można wymieniać 'na gorąco’ bez wyłączania urządzenia.

Spiral – prototyp modułowego smartfona

Pierwszym modułowym smartfonem jest Spiral. Na marcowej konferencje Mobile World Congress ma być zaprezentowane 50 modułów Projektu Ara oraz Spiral 2. Przewiduje się, że na rynek (sprzedaż pilotowa w Puerto Rico) Spiral wejdzie w drugiej połowie 2015 r. W między czasie producenci modułów już rozpoczęli walkę o rynek. W ofercie Toshiby pojawią się na początek dwie kamery: 5 Mpix i 13 Mpix. Ciekawe, kiedy będą dostępne zapowiadane kamery noktowizyjne?

Spiral 2, źródło: Google

szkielet Spiral 2, źródło: Google

Spiral 2, Źródło: Google

Spiral 2, Źródło: Google

 

Poniżej video prezentujące hardware pierwszego modułowego telefonu Spiral2 oraz jego poprzednika Spiral1:

Na stronie projektu Ara, ogłoszony jest też konkurs (nagroda to 100 000$) na nowatorski moduł zbudowany na podstawie Module Development Kit, dzięki któremu użytkownicy Spirala będą mogli zrobić coś, co jest poza zasięgiem klasycznych smartfonów.

–j23

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

Odpowiedz