Żądny wiedzy? Wbijaj na Mega Sekurak Hacking Party w maju! -30% z kodem: majearly

Od czerwca 2024 roku każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL. Obowiązek weryfikacji będzie dotyczyć instytucji finansowych / notariuszy / operatorów telekomunikacyjnych.

17 maja 2023, 16:32 | W biegu | komentarze 32

Takiego właśnie newsa można wyczytać na stronach rządowych (o inicjacji projektu można było poczytać parę miesięcy temu, teraz temat nabrał tempa). Oczywiście nie chodzi tutaj o zastrzeżenie numeru PESEL a następnie jego wymianę ;-) raczej będziemy mogli zablokować możliwość podpisywania w naszym imieniu umów (np. sprzedaż mieszkania, umowa kredytowa, etc), a sam PESEL pełni tutaj rolę identyfikatora naszej osoby. Jak czytamy w uzasadnieniu:

Nie zgadzamy się na to, żeby nieświadoma osoba ponosiła konsekwencje działań oszustów. Przykładowo straciła nieruchomość, czy musiała spłacać kredyt, którego nie zaciągnęła. Dlatego już wkrótce każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL, dzięki czemu zabezpieczy się przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynikającymi z niektórych umów – powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. – To na instytucjach finansowych spoczywał będzie obowiązek sprawdzenia, czy dana osoba zastrzegła swój PESEL.

Co jeśli będę rzeczywiście chciał podpisać umowę kredytową? Na chwilę „odstrzegę” PESEL, podpiszę i ponownie zastrzegę.

Co w przypadku kiedy np. bank mimo zastrzeżenia jednak udzieli kredytu?

W przypadku zaciągnięcia zobowiązania w trakcie obowiązywania zastrzeżenia PESEL instytucja finansowa nie będzie miała możliwości domagania się zaspokojenia roszczeń, np. spłaty długu.

Zastrzeżenie będzie można wykonać zdalnie (mObywatel, lub strona rządowa) lub on-site (stosowny urząd). W tym miejscu można śledzić postępy projektu.

~ms

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:



Komentarze

  1. Marek

    Lepiej późno, niż wcale.
    Doskonały pomysł.
    Im więcej zabezpieczeń, tym lepiej. Szkoda że dopiero w połowie 2024 r.

    Odpowiedz
  2. Tomasz

    brawo, coś się w tym kraju jednak zmienia na plus

    Odpowiedz
  3. Gryzelda

    To ja poproszę silne zabezpieczenie przed wyrobieniem duplikatu SIM.

    Odpowiedz
    • W sumie w tej ustawie ma być to +- ogarnięte (w sensie operator telco przed przyjęciem zlecenia od Ciebie będzie miał obowiązek sprawdzenia czy pesel nie zastrzeżony)

      Odpowiedz
  4. Nareszcie, bardzo potrzebna funkcja :)

    Odpowiedz
  5. dzender czy co?

    „każdY będzie mogłA”

    Odpowiedz
  6. Łukasz

    Co to za cyrk, od kiedy można brać kredyty na pesel. No ale po wprowadzeniu tego feature-a rzeczywiście to stanie się to bardziej „legalne”

    Odpowiedz
    • MM

      Nikt nie mówi o braniu kredytów na PESEL ani ich nie proponuje.

      PESEL jest tutaj tylko identyfikatorem osoby, która blokuje (także sobie) możliwość podpisywania niektórych rodzajów umów.

      Odpowiedz
  7. Batman

    Proponowana blokada nadal powoduje że ofiara będzie oskarżana że PESEL był odblokowany, nie będzie po stronie klienta decyzji (tak / nie,) co do konkretnej umowy, kredytu a decyzja o odblokowaniu PESEL dla pies wie czego.
    Taki system jest mało funkcjonalny ?

    Odpowiedz
    • MM

      Nie widzę problemu. Ktoś domaga się np. spłaty jakiejś pożyczki -> pokazujesz blokadę -> koniec tematu (dla Ciebie).

      Odpowiedz
      • Janusz

        No, nie. „Pokazywanie” blokady w momencie żądania spłaty niczego nie dowodzi. Powinien być (może jest – nie wiem) sposób udowodnienia, że w momencie powstania zadłużenia – czyli w przeszłości, nawet dość odległej – blokada była aktywna albo nie. Jakieś logi, historia aktywności, czy coś w ten deseń.

        Odpowiedz
        • Jacek

          To tak nie do końca. Blokada będzie aktywna od dnia do dnia. Log zapisany, historia blokowania o zdejmowania blokad też. Wie już będzie jasne od kiedy do kiedy było pesel „wolny” do obciążania.

          Odpowiedz
    • Dorota

      Na pewno będzie widać czy Pesel był odblokowany na czas brania kredytu.

      Odpowiedz
  8. Elwira

    To powinno już dawno być wprowadzone w życie!!!

    Odpowiedz
  9. Rafal

    Zastrzeżenie PESEL-u nie uchroni przed skutkami działania oszusta bądź grupy, którzy w skuteczny sposób uzyskali wpływy w organizacji finansowej, skutkiem czego spreparowali umowę tak, że powstała w okresie, kiedy PESEL nie był zastrzeżony. A jak uzyskają sposób na nanipulację rejestrem zastrzeżeń? Twórcy tych przepisów już powinni brać te możliwości pod uwagę, tym bardziej, że nieświadomy obywatel nie będzie miał żadnego wpływu na zamiecenie pod dywan przypadku takiego oszustwa z wykorzystaniem jego danych.

    Odpowiedz
  10. Rafał

    Tak, tak twierdzę, bo nie wierzę, że zarządca takiego rejestru akurat chętnie 😉 przyzna się publicznie do wykrycia przypadku manipulacji w takim rejestrze, to by było samobójstwo dla takiego systemu. Zamiecie przypadek pod dywan.

    Odpowiedz
  11. Andrzej

    Może lepszym pomysłem od tymczasowego odblokowywania byłoby potwierdzanie bądź odrzucanie w mObywatelu? Już teraz można tam potwierdzać składanie dokumentów w PZ.

    Odpowiedz
    • Kamil

      Dobry pomysł!
      Wszyscy powinni mieć PESEL z automatu zablokowany i odblokowywać go na w chwilę celem potwierdzenia operacji w aplikacji, lub np na 1 dzień w urzędzie jeśli ktoś nie korzysta ze smartfona.

      Odpowiedz
  12. Ktos

    Brzmi ładnie. Ciekawe co z tego wyjdzie…

    Odpowiedz
  13. T

    To nie lepiej od razu zastrzec by default wszystkim ?

    Odpowiedz
    • M.G

      Też uważam że tak powinno być. Bo jak znam życie to wiele osób starszych nie będzie sobie nawet zdawało sprawy że taka możliwość jak zastrzeżenie istnieje. A one są w dużej mierze narażone na takie przekręty.

      Odpowiedz
    • bez-y-sensu

      Jak wyżej +1 dla tej odpowiedzi. Szczerze w obecnej formie to jest ustawa wręcz pro-oszustowa, bo umówmy się – większość tych PESEL-i nie zastrzeże, a ustawa w ten sposób praktycznie na start zrzuca winę na tą osobę, bo mogła, ale tego nie zrobiła. Eldorado dla oszustów i banków.
      To powinno działać całkiem odwrotnie – że aby wziąć kredyt, trzeba się tymczasowo odblokować. Mało tego – pod lupę natychmiast powinny wpadać próby odblokowania się kilka razy w krótkim odstępie czasu.

      Odpowiedz
      • A

        Bez sensu to jest to że osoba która nie brała kredytu musi w jakikolwiek sposób dowodzić ze nie jest wielbłądem. Dowód na wzięcie kredytu powinien dostarczyć bank (dowodem nie są dostępne publicznie dane, powinien to być podpis i odpowiednie procedury potwierdzające tożsamość- jeżeli ich brak lub były wykonane niestarannie – całkowita odpowiedzialność powinna być po stronie banku).

        Odpowiedz
  14. ch3mn3y

    Myślę, że będzie coś takiego, jak historia do weryfikacji.
    Więc jeśli historia nie wskaże odblokowania to będzie dowód, że go nie bylom

    Odpowiedz
  15. Ka

    Zdecydowanie powinno być tak jak np. z blikiem dostajesz powiadomienie do potwierdzenia, chociażby w mObywatel. Przynajmniej człowiek by się dowiedział, że ktoś coś kombinuje z jego nr. .PESEL

    Odpowiedz
  16. Anastazy

    A zabezpieczenie przed małżeństwem?

    Odpowiedz
  17. Piotr

    Poza blokadą, każde zapytanie o numer pesel powinno generować powiadomienie push/email/ sms z mobywatela z info że firma xx odpytała o pesel w celu zawarcia umowy xxx.
    W przypadku zablokowanego peselu mielibyśmy informację, że ktoś próbuje wykorzystać nasze dane, a w przypadku odblokowanego nr pesel mielibyśmy od razu info, że trzeba reagować i zgłaszać oszustwo.
    Podobnie jak z alertami BIK które od razu informują o takiej czynności oraz co miesiąc wysyłają powiadomienie jeśli nic się nie wydarzyło (można to konfigurować, niestety jest to płatne i mało która firma bierze w tym udział :( )

    Odpowiedz
  18. Rad

    Problem rozwiązywany od tyłu. Dlaczego mam coś zastrzegać, a nie potwierdzać fakt zawarcia Umowy? To się kupy nie trzyma. Dodatkowo znaczenie ma czas (godzina, minuta, sekunda) a nie dzień. Założenia są słabe. Dodać do tego powiadomienie o zawarciu Umowy na indywidualną skrzynke i konieczność potwierdzenia w systemie (np.przez już istniejący system np. Bankowości internetowej).

    Odpowiedz
  19. Dziki

    PESEL będzie zastrzeżony ale przy okienku w aptece będziemy go mówić nagłos.

    Odpowiedz
  20. Aga

    nareszcie się ….. przy korycie ocknęły

    Odpowiedz
  21. Tazuj

    Żałosne jest to że to Pina sprawa dla obywateli a oni ogłaszają to na czerwiec przyszłego roku. Kuźwa nie biorę kredytów czego banki nie rozumieją lobbują by dalej okradanie obywateli

    Odpowiedz

Odpowiedz