Zamów książkę sekuraka o bezpieczeństwo aplikacji www!

Najnowsze wydanie magazynu Programista i specjalny numer z CTF Dragon Sector

30 maja 2015, 13:13 | Aktualności | 0 komentarzy

Przyznam że na Programistamag trafiłem przez Gynvaela, który prowadzi tam kącik CTF (opisy rozwiązań co ciekawszych konkursów z dziedziny ITsec). Co więcej, właśnie został wydany specjalny numer magazynu,  który zredagowała ekipa DragonSector. Mamy tu 50 stron dokładnych opisów ciekawych CTF-ów napotkanych przez Dragonów. Wiedza jest na tyle skondensowana, że sam magazyn czeka u mnie na półce do spokojnego czytania w niewielkich porcjach :) Świetna robota.

Specjalny numer o CTF można otrzymać składając zamówienie na drukowaną prenumeratę.

sekurak_progmag2

Wracając do samego Programistamag, to zaczynamy regularną współpracę z magazynem gdzie będzie pojawiał się nasz kącik IT security. Pierwszy tekst o mechanizmie HPKP (Public Key Pinning Extension for HTTP) przesyłamy do redakcji już za ~tydzień :)

Sama redakcja o najnowszym numerze pisze tak:

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem miesięcznika „Programista”, w którym znajdziecie między innymi:

  • Własny monitoring dla stron WWW – krótkie, ale treściwe wprowadzenie do języka Go i jego praktyczne zastosowanie przy monitorowaniu aplikacji internetowych;
  • Automatyzacja pracy – wspomaganie wytwarzania oprogramowania i jego wdrożenia za pomocą frameworka Gulp.js;
  • Nowoczesny model komunikacji o wysokiej wydajności z wykorzystaniem ZeroMQ – przesyłanie komunikatów pomiędzy aplikacjami w środowisku rozproszonym;Istotną część tego wydania stanowią również artykuły zgłębiające niezbyt oczywiste aspekty programowania w językach C („Niezdefiniowane zachowania w C”) oraz Java (“Co każdy programista Java powinien wiedzieć o JVM”).

    Oprócz tego, jak zazwyczaj znaleźć można kilka rozważań bardziej abstrakcyjnych, oderwanych od konkretnego języka, czy technologii. Warty wspomnienia jest cykl artykułów z zakresu prawa własności intelektualnej, w tym miesiącu poruszający kwestie związane z legalnym ściąganiem plików z internetu. Ponadto, warto zapoznać się z felietonem Grzegorza Kokota – “Dlaczego programowanie to przyszłość”.

Osobiście, w nowym numerze, spodobał mi się szczegółowy i konkretny artykuł o bootloaderach. Nie tylko mamy tu dobrze wyjaśnioną teorię + trochę diagramów ale też niewielkie kawałki kodu, które przydadzą się do własnego eksperymentowania (ostatnio tego typu wiedza przydawała mi się podczas debrickowania routera, który lekko zniszczyłem znajdując przy okazji ciekawy sposób na OS root :)

Są też mniej techniczne tematy – i tu szczególnie do gustu przypadł mi tekst: „Jak pogodzić prace techniczne i nietechniczne w roli lidera„. Taki bardziej rozbudowany zestaw hintów z zakresu optymalizacji wydajności pracy. Moim zdaniem sensowne zastosowanie nawet jednego czy dwóch z nich potrafi oszczędzić kilka(naście) minut dziennie. Opłaca się? No pewnie :)

Nie brakuje też i CTF zone, gdzie tym razem write-up zaprezentował Maciej mak Kotowicz.

securak_progmag1

Na koniec – ekipa wydająca programistamag wydaje się być prawdę rozsądna i zapewne zrobimy jeszcze niejedną wspólną akcję (może przy okazji rozwal.to, a może coś zupełnie nowego :) Zatem do zobaczenia w kąciku sekurak security w jednym z kolejnych kolejnym Programistamag :]

— Michał Sajdak

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

Odpowiedz