-20% z kodem swieta-2021 -> Książka sekuraka o bezpieczeństwie aplikacji webowych (idealna również dla początkujących).

Najciemniej jest pod latarnią, czyli zdalne wykonanie kodu w Microsoft Defenderze (CVE-2021-31985)

12 lipca 2021, 11:55 | W biegu | komentarzy 10

Ten przypadek idealnie wpasowuje się w powiedzenie, że najciemniej jest pod latarnią. Badacz bezpieczeństwa Tavis Ormandy odkrył błąd pozwalający na zdalne wykonanie kodu we flagowym antywirusie Microsoft Defender:

Według raportu słabym punktem Defendera jest kod do dekompresji i analizy tysięcy różnych formatów plików. Dlaczego? Bo antywirus wspiera setki rozmaitych formatów i packerów, które często nie były używane od ponad 20 lat, co w praktyce oznacza dosłownie „wylęgarnie” krytycznych podatności.

W przypadku luki znalezionej przez Tavisa problemem okazała się obsługa plików wykonywalnych zabezpieczonych przez packer ASProtect:

Innymi słowy, Defender, próbując „chronić” nas przed zagrożeniem, idąc na łatwiznę, starał się odzyskać pierwotną zawartość pliku, a następnie przeanalizować go w celu wykrycia potencjalnego złośliwego oprogramowania. Niestety, funkcja ta wprowadziła błąd, pozwalający na zdalne wykonanie kodu w momencie przeskanowania odpowiednio przygotowanego pliku.

Badacz zwrócił uwagę na jeszcze jeden problem – Windows Defender nie jest domyślnie w tak zwanej „piaskownicy” (sandbox), więc każda luka może zostać bez problemu wykorzystana do zaatakowania naszego systemu:

~ Jakub Bielaszewski 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. pytacz

  Jak umieścić W. Defender w piaskownicy?

  Odpowiedz
  • qwerty

   W Wierszu polecenia wprowadzamy:
   setx /M MP_FORCE_USE_SANDBOX 1

   Odpowiedz
  • MrBogus

   Trzeba go tam wrzucić z całym komputerem ;-)

   Odpowiedz
 2. Odpowiadacz

  Najlepiej ubijać defendera skryptem i zapomnieć o nim

  Odpowiedz
  • Dawid

   Osobiście uważam, że Defender for Endpoint (EDR) jak i defender na kompy personalne jest produktem bardzo dojrzałym i jest kompleksowy z punktu widzenia korporacyjnego. Testowałem produkt osobiście i wygrywał ponad wszystko: Widoczność w to co się dzieje na stacjach końcowych, VM, zdalny dostęp, EDR. Każdy produkt bezpieczeństwa ma luki i to nie powinno mieć wpływu na końcową decyzję.

   Odpowiedz
 3. Flash

  I pomyslec ze windows jest uzywany jako system-serwer i to nie tylko przez policje czy szpitale. Pyk i „sluzby” nie dzialaja ;-D. To w glupiej bibliotece u mnie uzywa sie linuxow na serwerze jak i na komputerkach przeznaczonych dla czytelnikow (obecnie centos :D) a ci windofsa uzywaja XD.

  Odpowiedz
  • Mickey

   Ale wiesz, mózgu, że na Linucha równie łatwo przygotować malware? I wcale nie jest bezpieczniejszy. Krótka komenda i bach, mamy shell. Potem wystarczy poczekać aż user się zalogouje za pomocą sudo i mamy roota (inny trick). A wiesz ile w tych wszystkich przeglądarkach obrazków, pdfów, eksploratorach jest luk? Samo VLC miało kilka RCE w zeszłym roku.
   Dlatego ja mam osobny system do rzeczy gdzie się loguje do ważnych serwisów a osobny do pracy. W tym do pracy korzystam z maszyn wirtualnych do rzeczy które niosą ryzyko. A do banku loguje się z liveCD.
   Na Linuxa jest mało malware TYLKO DLATEGO, że jest mało popularny. Nie jest w żaden sposób lepiej zaprojektowany, w dodatku bycie open-source ułatwia nie tylko wyszukiwanie luk, ale też umiejscowianie backdoorów (najlepiej ukrytych jako błędy).

   Odpowiedz
  • Teddy

   Centos na desktopie dla czytelników w bibliotece?
   To przecież masochizm jakiś. Przecież to się nie nadaje na desktopa. Równie dobrze można by było tam wrzucić windows server – równie idiotyczne posunięcie.
   Za serwer szanuje aczkolwiek niedługo centos na serwerze przed Red hata nie będzie miał racji bytu…

   Odpowiedz
 4. Jan

  Jasne, bo Linuxy nie są dziurawe. Wcale.

  Odpowiedz
  • Maniek

   Mają dziury, ale są statystycznie szybciej łatane. Poza tym to dużo mniej popularny system na desktopy i trudniej o wykorzystanie tych luk. Wraz ze wzrostem popularności pewnie się to zacznie zmieniać.
   Można się spierać o wyższość jednego systemu na drugim, ale na Windows przez lata wypracowano techniki atakowania go na różne sposoby i najczęściej właśnie przy wykorzystaniu systemowych komponentów takich jak Defender, MS Office, MSHTA.exe, PowerShell …
   Złośliwe komponenty też mają się gdzie tam ukryć np. w alternatywnych strumieniach pliku, rejestrze (jako kod wykonywalny bez plikowy), niewinnie wyglądających obrazkach z których wyciągane są doklejone fragmenty kodu, składane i wykonywane np. w kontekście jakiejś systemowej aplikacji.

   Odpowiedz

Odpowiedz