MEGA sekurak hacking party już 13. czerwca – zdobądź bilety tutaj.

Najbardziej poszukiwani przestępcy komputerowi i milionowe nagrody za ich „głowy”

11 lipca 2015, 20:24 | Aktualności | komentarzy 8

FBI zaktualizowało niedawno swą listę najbardziej poszukiwanych przestępców związanych z przestępczością elektroniczną. Za informacje pozwalające na ujęcie podejrzanych z pierwszych miejsc można otrzymać wielomilionowe nagrody.

Bez wątpienia przestępczość komputerowa staje się coraz większym problemem. Ofiarami włamywaczy padają nie tylko firmy i instytucje, ale również użytkownicy domowi. Dla tych ostatnich najpoważniejszym zagrożeniem od dłuższego czasu pozostają ataki na bankowość internetową oraz ransomware.

FBI — Cyber’s Most Wanted

FBI — Cyber’s Most Wanted

Globalnie działalność związana z przestępstwami elektronicznymi powoduje setki milionów dolarów strat, nic więc dziwnego, że służby starają się podejmować coraz to bardziej zdecydowane działania. Jednym ze sposobów amerykańskiego FBI na dotarcie do najbardziej poszukiwanych przestępców mają być wielomilionowe nagrody za ich „głowy”.

Obecnie łowcy głów nie muszą już więc ścigać wyłącznie seryjnych morderców, gwałcicieli i terrorystów. Miliony dolarów można również zarobić na (wirtualnym) polowaniu na przestępców komputerowych. Głowy „najcenniejszych” z nich zostały właśnie wycenione przez FBI nawet na… 3 miliony USD! Oto sylwetki najważniejszych z nich.

Jewgienij Michajłowicz Bogaczew – nagroda: 3 miliony USD

Bogaczew znany jest pod pseudonimami „lucky12345” oraz „slawik”. Jest jednym z głównych przestępców odpowiedzialnych za słynne trojany bankowe (Zeus oraz GameOver Zeus), które zainfekowały co najmniej milion internautów doprowadzając za pośrednictwem przejętych kont bankowości internetowej do strat w wysokości ponad 100 milionów USD. Jeśli posiadacie informacje mogące pomóc FBI w ujęcie tego pana, to możecie się spodziewać nagrody w wysokości nawet 3 milionów USD!

Jewgienij Michajłowicz Bogaczew

Jewgienij Michajłowicz Bogaczew

Nicolae Popescu – nagroda: milion USD

Nicolae Popescu — znany również jako: Niculae Popescu, Nicolae Petrache, Nae Popescu, „Nae” oraz „Stoichitoiu”. Zasada działania grupy przestępczej, z którą był związany, była dość prosta. Wystawiano aukcje nieistniejących przedmiotów na portalach takich jak eBay i Cars.com. Kupujący wpłacał pieniądze na podstawie fałszywych faktur, jednak zakupionych przedmiotów oczywiście nigdy nie otrzymywał. Proceder prosty i znany, pozwolił jednak przestępcom na wielomilowy zarobek. Jeśli posiadacie jakiekolwiek informacje mogące doprowadzić służby do Popescu, FBI jest skłonne za nie zapłacić nawet milion USD!

Nicolae Popescu

Nicolae Popescu

Aleksiej Bielan – nagroda: 100 tys. USD

Aleksiej Bielan używa pseudonimów takich jak: „Abyrvaig”, „Fedyunya”, „Magg”, „M4G” oraz „Moy.Yawik”. Mężczyzna ten jest podejrzany o kradzież oraz dalszą odsprzedaż baz danych klientów należących do trzech dużych amerykańskich firm (nie ujawniono z których) z branży e-commerce. W jego wypadku FBI za informacje jest skłonne zapłacić maksymalnie 100 tys. USD.

Aleksiej Bielan

Aleksiej Bielan

Elektroniczni łowcy głów?

Jak się więc okazuje, miliony dolarów możemy obecnie zarobić nie wychodząc z domu, jako… elektroniczni łowcy głów. Wystarczy tylko namierzyć przestępców poszukiwanych właśnie przez FBI. Jednocześnie warto przypomnieć, że na podobnej zasadzie słynny Kevin Mitnick został skutecznie namierzony przez Tsutomu Shimomurę.

— Wojciech Smol

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. jebelean

  A jaką mam pewność, że otrzymam nagrodę? Z tego co się orientuję, to nagrody są wypłacane po udanej akcji. Poza tym niewielu jest osobników którzy pochwalili się, że taką nagrodę otrzymali.

  Odpowiedz
 2. Michał

  Strasznie irytuje mnie angielska transkrypcja języka rosyjskiego w polskich serwisach. Nasz język jest równie funkcjonalny, można przecież napisać: Jewgienij Michajłowicz Bogaczew.

  Odpowiedz
  • Racja, poprawiłem.

   Odpowiedz
  • gburcz

   A mnie denerwuje to, że ludzie nie umieją nawet przeczytać po rosyjsku.

   Odpowiedz
 3. Sam Tsutomu Shimomura przedstawiany jako cybernetyczny samuraj w bardzo dużej części nie do końca zawdzięcza złapanie KDM tylko własnym umiejętnością. Warto przeczytać Ducha w Sieci. Pierwszą historię łapanki natomiast opisuje w Kukułczym Jaju – Clifford Stoll.

  Odpowiedz
  • Bardzo podobało mi się „Kukułcze jajo”. Zderzenie wiedzy z biurokracją, zagrożenie, którego nikt inny nie widzi, przecieranie ścieżek, cała ta piramida kontaktów. Dużo książek o hackerach nie czytałem, ale myślę, że ta bardzo się wyróżnia. Ciekawa narracja, trzyma w napięciu i przede wszystkim inne czasy sprawiają, że jest wyjątkowa.

   Czytałeś jego pozostałe dwie książki? Nie miałem okazji i jestem ciekawy czy warto.

   Odpowiedz
 4. Odpowiedz
 5. Odpowiedz

Odpowiedz