Kompleksowe szkolenie: wprowadzenie do bezpieczeństwa IT od sekuraka z rabatem 50%. Jedyna taka okazja w tym roku. Nie przegap! :-)

Laptopy HP transmitują nagrania z wbudowanego mikrofonu?

31 sierpnia 2013, 17:09 | W biegu | komentarzy 12

Jeden z użytkowników Reddita zauważył przypadkowo, że jego laptop firmy HP transmituje sygnał radiowy stanowiący zapis z wbudowanego mikrofonu…

Intrygującego odkrycia dokonał użytkownik subreddita RTLSDR, który to jest poświęcony wykorzystaniu tunerów RTL2832U w roli radia programowalnego.

Przypadkowo natrafiając na sygnał o częstotliwości z zakresu 24 MHz, właściciel notebooka HP EliteBook 8460p stwierdził ku swojemu zaskoczeniu, że transmisja ta stanowi zapis dźwięków zarejestrowanych przez mikrofon wbudowany w przenośnym komputerze!

Podejrzana transmisja radiowa z notebooka HP

Podejrzana transmisja radiowa z notebooka HP

Na chwilę obecną wygląda na to, że jest to przypadek i w jakiś sposób elektronika mikrofonu przy okazji swej podstawowej funkcji zachowuje się tak, jak nadajnik FM.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę historię rozmaitych wpadek firmy HP, cała historia jest niepokojąca. Pokazuje to również, w jak nieoczekiwany sposób prywatne informacje mogą wydostawać się z systemów komputerowych…

— WS

Spodobał Ci się wpis? Podziel się nim ze znajomymi:Komentarze

 1. józek

  hmmm… a podać wam stronę na pastebinie z listą tysięcy przechwyconych transmisji z teoretycznie wyłączonych kamerek internetowych? :>

  Odpowiedz
  • józek,
   Czytelnicy Sekuraka na pewno poradzą sobie w razie takiej potrzeby ;).

   Odpowiedz
 2. Staszek

  Biorąc pod uwagę, że w kilku moich kompiterach słyszałem w głośnikach ruchy myszki (i pozycję wskaźnika względem elementów interfejsu) – ani trochę mnie to nie dziwi.

  Notabene: da się odbierać radio na falach długich przy pomocy samego wzmacniacza, bez dedykowanego tunera. Przypuszczam, że tu działa podobna zasada.

  Odpowiedz
  • Staszek,
   Z pewnością problem „niezamierzonych” emisji jest szeroki, jednak bardzo często zupełnie pomijany, a ten przykład imo świetnie zwraca uwagę na taką tematykę.

   Odpowiedz
 3. Widziałem takie urządzenia na ebay’u. Można było kupić komputery szpiegujące ale są zakazane.

  Odpowiedz
 4. wajdzik

  Staszek, niech zgadnę. Karta dźwiękowa wbudowa w płytę główną? Dość typowy szum. Ja w słuchawkach wpinanych w przedni panel słyszę pliki wysyłane na pendrive.

  A z tym mikrofonem to pewnie cewka piszczy w rytm mikrofonu.

  Odpowiedz
 5. quebec

  W mojej starej Toshibie na kilku częstotliwościach słyszałem wciśnięcia klawiszy. W promieniu ~7m od komputera były bardzo dobrze słyszalne, potem sygnał zanikał – ale i tak było to trochę niepokojące. Szczególnie, że byłem w stanie rozróżnić niektóre kliknięcia na słuch… Szum od entera, spacji lub shifta brzmiał inaczej – nie pamiętam którego. Podejrzewam że gdyby się pobawić to cyfrowo dałoby się odróżnić większą liczbę klawiszy.

  Odpowiedz
 6. ten co wie ze nie wie

  dawaj józek

  Odpowiedz
 7. Ciekawe, czy można by to jakoś wykorzystać…

  Odpowiedz
 8. Sygnał słabiutki…

  Co do samego RTL SDRa to polecam zabawkę do ciekawych nasłuchów.

  Odpowiedz
 9. józek

  @ten co wie ze nie wie

  sorry, zostałem doprowadzony do porządku przez Pana Wojciecha :)
  mogę cię nakierować, na początek polecam wejść na Hidden Wiki (TOR). Jest tam taki zalążek adresów IP kamerek, ale w 99,99999% już nie aktywnych, jednak będziesz wiedział czego szukać za pomocą magicznego robota google! Good luck!

  Odpowiedz
 10. ^cypis^

  @wbielak: Ty nie wyskakuj przed szereg, bo nam na forumie ID dla userów zabraknie… ;)

  Odpowiedz

Odpowiedz